17.01.2020 Günlük Bülten

Geçtiğimiz işlem gününde, yurt içi tarafta TCMB’nin faiz kararlarını takip ettik. Kurumun bu toplantıda bir hafta vadeli repo faiz oranını 75 baz puan indirdiğini görmekteyiz. Piyasa tarafından 50 ile 100 puan arasında bir indirim beklentisi vardı. Bu beklenti dahilinde gelen karar sonrasında Tl varlıklarında pozitif bir havanın yaşandığını gözlemlemekteyiz. İlerleyen süreçte jeopolitik risklerin hala gündemimizde olduğunu söyleyelim. Yurt dışı tarafta ise ABD ile Çin arasında yapılan 1.faz anlaşmasının detaylarına baktığımızda ek tarifelerin devam etmesinin yanı sıra bir çok konuda hala daha belirsizliklerin olması kafalarda soru işareti yaratarak piyasalarda tedirginlik yaratmaktadır. Veri açısından baktığımızda, öğle saatlerinden sonra İngiltere, Euro Bölgesi ve ABD tarafından gelecek önemli veri akışlarını takip edeceğiz.

EURUSD

1.faz anlaşmasının imzalanmasından sonra pariteye baktığımızda etkin bir yön tayini yapamamaktayız. Bunun sebebi olarak, anlaşmanın içeriğine bakıldığında tam anlamıyla sorunların ortadan kalktığını görmemekteyiz. Gün içerisinde veri trafiğine baktığımızda TSİ 13:00’de Euro Bölgesi’nden gelecek TÜFE verisini dikkatle takip edeceğiz. Teknik açıdan bakacak olursak, paritede alım iştahının artması durumunda 1.1160 ve 1.1184 seviyelerini direnç bölgeleri olarak takip etmeye devam edeceğiz. Olası düşüşlerde 1.1124 ve 1.1098 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

GBPUSD

İngiltere Merkez Bankası yetkililerin faiz indirimine dair söylemleri ile Sterlin varlıklarına olan talebin azaldığını görmekteyiz. 1.3000 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayarak yukarı yönlü kısa bir tempo gördüğümüz paritede bu yükseliş temposunun devam etmesi halinde 1.3105 ve 1.3130 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. 1.3100 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yukarı yönlü hareketliliğin momentum kazanabileceğini düşünebiliriz. Sterlin varlıklarına olan talebin azalmaya devam etmesi halinde ise 1.3065 ve 1.3040 destek seviyelerini izleyeceğiz. Bu destek seviyelerinin altında 1.3000 ana destek seviyesine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

USDTRY

TCMB’nin faiz kararı sonrasında TL varlıklarının lehine hareketliliklerin olduğunu görmekteyiz. 5.8500 desteğinin hemen üstünde fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz kur tarafında jeopolitik risklerin hala gündemde olduğunu hatırlatalım. Libya konusunda gelecek haber akışlarını takip edeceğimiz USDTRY paritesine teknik açıdan bakacak olursak, TL varlıkları üzerindeki pozitif havanın devam etmesi halinde 5.8150 ve 5.7960 destek seviyelerine kadar satıcılı temponun devam edebileceğini düşünebiliriz. Hali hazırdaki risk unsurlarının devreye girmesi halinde ise oluşabilecek bir tedirginlikte 5.8980 ve 5.9250 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. 5.9250 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yukarı yönlü hareketliliğin ivmelenebileceğini düşünebiliriz.

ALTIN

ABD ile Çin arasında imzalanan 1.faz anlaşmasının detaylarına bakıldığında gerek ek gümrük vergilerinin devam etmesi olsun gerek ise piyasanın 2.faz anlaşmasının detaylarına yoğunlaşması olsun, tüm bu sebeplerden dolayı piyasalardaki risk iştahının törpülenip güvenli limanların etkili olduğunu görmekteyiz. Seviye açısından bakacak olursak, piyasa oyuncularının tedirginliklerinin devam etmesi halinde talebi artacak emtianın 1558 ve 1562 direnç seviyelerini test etmesi beklenebilir. 1562 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda alıcıların iştahlanabileceğini söyleyebiliriz. Piyasalardaki tedirginliğin azalması durumunda ise 1552 ve 1548 seviyelerini destek olarak izleyeceğiz.

BRENT PETROL

ABD-İran arasındaki gerilimin etkisiyle sert bir yükseliş izleyen emtianın, bu gerilimin tırmanması üzerine düşüşe geçtiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz günlerde açıklanan petrol stoklarındaki azalış ile tepki alışları gördüğümüz emtianın 64 $ usd üzerinde fiyatlamalara devam ettiğini görmekteyiz. Bu seviyenin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda yükseliş temposunu devam ettirebileceğini söyleyebiliriz. Bu senaryoda 64.70 ve 64.90 $ seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. Emtiaya olan talebin azalması halinde ise sırasıyla 64.40 $ – 64.15 $ ve ana destek olan 64 $ seviyelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.