23.01.2020 Günlük Bülten

Çin’de baş gösteren koronavirüs salgını sebebiyle piyasalarda bir tedirginliğin oluştuğunu görmekteyiz. Asya piyasaları başta olmak üzere diğer ülke endekslerinin de bu salgının oluşturduğu endişeden etkilendiğini söyleyebiliriz. İnsandan insana geçebilen bu virüsün yayılma olasılığının, piyasa oyuncuları üzerinde tedirginliği canlı tuttuğunu söyleyebiliriz. Bir başka küresel unsur olan ABD ile Çin arasındaki faz-2 anlaşması hakkında konuşan Başkan Trump’ın, yakın zamanda bu görüşmelerin başlayacağını duyurması önümüzdeki günlerde gündemimiz de olacaktır. Gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası kararlarını takip edeceğiz. TSİ 15:45’te sabit tutması beklenen faiz kararlarını ve sonrasında 16:30’ta basın açıklamasını dikkatle takip edeceğiz. Petrol için ise haftalık Ham Petrol Stokları verisini takip edeceğiz.

EURUSD

1.2500 seviyelerinde başlayan düşüş temposunun devam ettiğini gördüğümüz parite için gün içerisinde ECB kararlarının kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Faiz oranının sabit tutulması beklenmektedir. Teknik olaracak bakacak olursak, 1.1100 seviyesinin altında kaldığı sürece satış temposunun baskın olacağını düşündüğümüz parite için bu durumda 1.1070 ve 1.1055 desteklerine kadar satıcılı seyrin devam etmesini bekleyebiliriz. Olası yükselişlerde 1.1105 ve 1.1118 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD

Geçtiğimiz gün sterlin varlıklarına yoğun bir talep gördük. 1.3100 seviyelerinin üzerine geçen parite için Brexit sürecinden gelebilecek haber akışlarını takip edeceğiz. Buralarda kalıcılık sağlanması halinde yukarı yönlü hareketliliğin momentum kazanabileceğini düşünmekteyiz. Seviye açısından bakacak olursak, Sterlin varlıklarına olan talebin artması halinde 1.3135 ve 1.3152 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. 1.3100 seviyesinin altına geçilmesi halinde 1.3080 ve 1.3060 desteklerinin test edilmesini bekleyebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz gün TCMB Başkanı Murat Uysal tarafından yapılan açıklamalardan sonra TL varlıklarına olan talebin arttığını görmekteyiz. Uysal, Ocak ayında ölçülü bir şekilde faiz indirdiklerini ve bundan sonraki kararlarda açıklanacak verilere göre hareket edeceklerini ve enflasyonda kademeli bir şekilde tek haneye ulaşabileceklerini ve para politikasındaki duruşu bununla uyumlu olarak şekillendireceklerini vurguladı. Libya merkezli konuların hala gündemimizde olduğunu söyleyebileceğimiz parite için, yukarı yönlü hareketlilik halinde 5.9430 ve 5.9840 direnç seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz. TL varlıklarına olan talebin artması halinde 5.9150 ve 5.8850 destek seviyelerine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz.

ALTIN

Çin tarafındaki koronavirüsünün etkisiyle endekslerdeki tedirginliğin sonucunda güvenli limanlara olan talebin arttığını görmekteyiz. Küresel unsurlardan gelecek haber akışlarını takip ederek emtiada yön arayacağız. Gün içerisinde ECB kararlarında herhangi bir değişiklik beklenmese de bu toplantıdan gelebilecek haber akışını takip edeceğiz. Seviye olarak bakacak olursak, küresel endişenin devam etmesi halinde 1562 ve 1568 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü hareketlilik olması halinde 1553 ve 1547 destek seviyelerini takip edeceğiz. 1547-1562 bandının hangi tarafına kırılım olur ve günü bu seviyelerin dışında kapatırsa o yöne doğru bir algı oluşması beklenebilir.

BRENT PETROL

Petrol ürününde bir süredir devam eden aşağı yönlü temponun devam ettiğini görmekteyiz. Ortadoğu merkezli hareketlilikleri takip ederek emtiadaki volatiliteyi takip edeceğiz. Satıcılı temponun devam etmesi halinde psikolojik seviye olan 62 $ desteğini takip edeceğiz. Bu desteğin altına geçmesi durumunda 61.60 desteğine kadar geri çekilme izleyebiliriz. Olası yükselişlerde 62.65 ve 63.10 direnç seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz. Gün içerisinde haftalık Ham Petrol Stokları verisini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.