27.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Haftanın ilk işlem günü tüm dikkatler TL’de yaşanan sert değer kaybı üzerindeydi. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz hafta TCMB, %10.25 olan politika faizinde piyasa beklentilerinin aksine artırıma gitmemiş ve sabit bırakmıştı. Bunun yanında GLP’nin 150 bp artırılmasına karşılık bu hamlenin de piyasaları tatmin etmekten oldukça uzak olduğunu fiyatlamalardan anlayabiliyoruz. TCMB’nin TL açısından olumsuz sürprizinin yanında ABD’de devam eden teşvik görüşmelerine ilişkin olumlu beklentilerin de bir hayli azalması sonucu ABD dolarının küresel ölçekte değer kazanımı TL üzerinde ekstra bir baskı oluşturdu. Bunun yanında AB ve ABD tarafında günlük korona virüsü vaka sayılarının rekor seviyelere ulaşılması, ülkelerin reel ekonomileri sekteye uğratacak önlemler alabileceğine yönelik endişeleri körüklemesi ile global çapta risk alma iştahında düşüş gözlenmekte. Bu paralelde hisse endeksleri ve petrol fiyatları satış baskısı altında kalırken risten korunma güdüsü ile ABD doları değer kazandı. Gün içerisinde ABD tarafında çekirdek dayanıklı mal siparişleri ve Conference Board ( CB ) Tüketici Güveni verileri takip edilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Citibank’ın organize ettiği yatırımcı toplantısında ekonomiye yönelik değerlendirmesi de yurtiçi fiyatlama açısından önemli olacak.

EURUSD

Paritenin 1.1800 desteğinin üzerinde tutunmaya çalıştığını görüyoruz. Dört saatlik grafikleri baz aldığımızda 50 periyotluk üssel ortalamanın geçtiği seviye olması nedeniyle 1.1800 desteğini yakından izlemeyi sürdüreceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılığın devam etmesi ile yukarı yönde fiyatlamaların görülme ihtimali yükselmekte. Bu sayede 1.1870 ve 1.1900 dirençlerini kısa vadede takip edeceğiz. 1.1900 direnç seviyesinin üzerinde yükselen kanal üst bandı 1.1965 seviyesine doğru ataklar hız kazanabilir. Buna karşılık fiyatların 1.1800 desteğinin üzerinde tutunamaması durumunda ise 1.1750, 1.1690 ve 1.1610 desteklerinin potaya girebileceğini düşünüyoruz.

GBPUSD

Paritede Brexit görüşmelerine yönelik gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor. 31 Aralık tarihine oldukça az bir süre kaldı ve bu tarihe kadar İngiltere ile AB arasında ticaret anlaşması yapılmaz ise anlaşmasız Brexit senaryosu gerçekleşecek. İkili görüşmeler eşliğinde paritenin 1.30 destek seviyesinin üzerinde şimdilik tutunmayı başardığını görmekteyiz. Aynı zamanda bu seviye yükselen kanal formasyonu alt bandı konumunda bulunuyor. Yukarı yönde hareketlerde ilk olarak 1.3080 direncini izliyor olacağız. Bu seviyenin aşılabilmesi sonucu 1.3170 ve 1.3250 dirençlerini takibe başlayacağız. Paritede 1.3000 desteğinin kırılması ise sterlinde ilk etapta 1.2900 ve 1.2850 seviyelerine kadar zayıflamayı tetikleyebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin bir hafta vadeli repo faiz oranını ( politika faizi ) 10.25 seviyesinde sabit tutması ile başlayan yükseliş hareketi yeni haftada bir hayli sertleşti. Bu sayede paritenin 8.1000 seviyesine yaklaştığını görmekteyiz. Mevcut durumda orta vadeli yükselen kanal formasyonu üst bandı 8.1200 seviyesinden geçiyor. Bu seviyenin aşılabilmesi durumunda 8.2000 – 8.2500 bölgesine doğru hareketin sürme ihtimali belirecektir. Henüz yukarı yönde fiyatlamanın bittiğini ve geri dönüşün başlayabileceğini değerlendirmesini yapacağımı bir emare göremiyoruz. Buna karşılık geri çekilmelerin görülmesi durumunda 8.0500, 8.0000 ve 7.9600 desteklerini izleyeceğiz.

ALTIN

Ons altın fiyatlarında sıkışma devam ediyor. Fiyatların sıkışmadan yukarı yönde kurtulabilmesi adına $1920 seviyesini yukarı yönde aşmasını beklemek gerekmekte. Bu yönde bir fiyatlamanın görülmesi durumunda orta vadeli alçalan kanal formasyonunun yukarı yönde aşılması anlamına gelmesi açısından sarı metalde alımların hız kazanabileceğini düşünüyoruz. Bu sayede $1930 ara direnci ile birlikte kısa vadede $1960 – $1980 bölgesine hareket hız kazanabilir. Buna karşılık $1893 desteği ise geri çekilme hareketlerin dikkatle izlenmelidir. Bu destek seviyesinin altında kapanışların oluşması fiyatlarda gerileme baskısının önünü açabilir. Bu sayede $1873 ve $1850 desteklerini takip etmeye başlayacağız.

BRENT PETROL

Küresel ölçekte korona virüs vakalarının günlük bazda rekor seviyelere yükselmesi sonucu reel ekonomilere yönelik algı keskin bir şekilde negatife döndü. Tabii bu unsur petrol talebine yönelik beklentileri törpülemekte… Ayrıca Libya petrol sahalarının da üretime başladığı açıklaması ile arz baskısının da oluşacağı beklentileri fiyatların $40.20 seviyesine kadar geri çekilmesine neden oldu. Bu seviyeden bir miktar alımların geldiğini görüyoruz. İlk olarak 40.80 direnç seviyesini takip ediyoruz. Bu seviyenin aşılması durumunda $41.30 direnci kısa vadede önemli olacaktır. Buna karşılık $40.20 desteğinin kırılmasına neden olacak bir fiyatlamada ise petrolde satış baskısı hız kazanabilir. Bu durumda $39.00 ve $38.30 seviyelerini izlemeye alacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.