EUR/USD 1.1800 Desteğinde Tutunuyor.

Korona virüs vakalarının dünya genelinde günlük olarak yeni rekorlara ulaşması piyasalarda risk alma iştahını bir hayli törpüledi. Özellikle AB kıtasında görülen vaka artışları ise dikkat çekici… Bu gelişmelere paralel olarak Avrupa ekonomilerine yönelik beklentiler de negatife dönüyor. Bugün açıklanan Almanya ifo iş iklimi endeksi 92.7 ile 93.0 olan beklentilerin altında kaldı ve ekonomiye duyulan güvene ilişkin zayıflamayı teyit etti. Bu durumun Euro tarafında satış getirdiğini görmekteyiz.

ABD tarafında da teşvik görüşmelerine yönelik hava olumsuz… Korona virüsü vakalarında yeniden rekorlar görülüyor. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak ABD dolarına talep oluşmuş durumda. Dolar endeksi ( DXY ) 92.60 seviyelerinden 93.00 seviyesinin üzerini test eden fiyatlamalarda bulunuyor. Bu bağlamda paritede 1.18 seviyesine geri çekilme hareketleri oluştu. Peki, grafikler teknik olarak bize ne söylüyor?

Teknik olarak dört saatlik grafikleri baz aldığımızda 50 periyotluk ema 1.1800 desteğinden geçiyor. Ayrıca kısa vadeli yükselen kanal formasyonu alt bandı da bu seviyeye bir hayli yakın geçiyor. Dolayısıyla fiyatların 1.1800 seviyesine ulaşmasının ardından bir miktar alımların geldiğini izlemekteyiz. Kısa vadede 1.1830 direnç seviyesinin yukarı yönde geçilmesi Euro lehine fiyatlamaları bir miktar daha destekleyebilir. Fakat alçalan trend direnci olarak takip ettiğimiz 1.1870 seviyesinin çok daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu seviyenin üzerinde 1.1900 – 1.1930 bölgesi hedef konumuna yerleşecektir.

Paritede geri çekilmenin hız kazanması adına 1.1800 destek seviyesinin kırılması gerekiyor. Gevşeme adına bu seviye aşağı yönde geçilebilirse 1.1700 – 1.1680 bölgesine doğru düşüş sürebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.