31.12.2019 Günlük Bülten

Yılın son gününde veri açısından sakin bir gün geçireceğiz. 18:00’de ABD tqarafından gelecek Tüketici Güveni datasını takip edeceğiz. Genel olarak piyasalara baktığımızda ise ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının piyasalardaki etkisinin sınırlı olduğunu görmekteyiz. Yurt içi tarafına döndüğümüzde ise Trump’ın imzaladığı ve içerisinde Türkiye’nin aleyhine olan yasanın fiyatlanmasının devam ettiğini görmekteyiz.

EURUSD

Yıl sonu itibarıyla zayıflayan dolar endeksinin de etkisiyle beraber parite tarafında yukarı yönlü ataklar görmekteyiz. İşlem hacminin düşük olmasıyla bu yukarı yönlü hareketliliğin sert olduğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, yükselişlerin devamı halinde 1.1215 ve daha yukarıda 1.1245 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Olası düşüşlerde 1.1170 ve 1.1135 destek seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD

Brexit sürecine dair belirsizliklerden kaynaklı olarak düşüşler gördüğümüz GBPUSD paritesinin 1.2900 seviyelerinden destek aldığını söyleyebiliriz. Zayıf dolar endeksinin de etkisiyle beraber bu destekten güçlü alımlar görmekteyiz. Veri açısından sakin geçireceğimiz yılın son işlem gününde teknik olarak bakacak olursak yükseliş temposunun devam etmesi halinde 1.3135 ve 1.3160 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası düşüşlerde 1.3090 ve 1.3060 desteklerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Brexit sürecinden gelecek pozitif haber akışları ile GBPUSD paritesinde 1.3500 direncine doğru hareketlilikler görebiliriz.

USDTRY

ABD tarafındaki gelişmelerden kaynaklı olarak yükselişler gördüğümüz USDTRY paritesinde bu yükselişe Libya merkezli sorunlarında destek olduğunu söyleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketliliğin devam ettiğini gördüğümüz pariteye teknik açıdan bakacak olursak, pozitif hareketliliğin devam etmesi halinde 5.9580 direnci ve yukarıda 5.9850 direncini takip edeceğiz. Olası gevşemelerde 5.9250 ve 5.9050 destek seviyelerine kadar düşüşler görebiliriz.

ALTIN

Sene sonu itibarıyla büyük hedge fonlarında etkisiyle yükseliş temposu yaşayan emtia için önümüzdeki süreçte bir satış baskı gelebileceğini belirtelim. ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasından pozitif haber akışlarının gelmesiyle emtiada bu haber akışlarının fiyatlamasını görebiliriz. Teknik açıdan bakacak olursak, 1528 ve 1534 direnç seviyeleri takibimizde olacaktır. 1534 seviyesinin üstünde kapanışlar olması halinde yukarı yönlü hareketliliğin ivmeleneceğini düşünebiliriz. Satıcılı seyir olması durumunda 1516 ve 1507 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Ticaret savaşlarına yönelik pozitif haber akışları ile yukarı yönlü hareketlilikler gördüğümüz emtiada sene sonu itibarıyla küresel risk algısının yükselmesinden kaynaklı olarak düşüşler görmekteyiz. Seviye olarak bakacak olursak, gevşemelerin devam etmesi halinde 66.30 ve 65.80 destek seviyelerini takip edeceğiz. Yükseliş ivmesinin tekrar kazanılması durumunda 66.80 ve 67.30 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.