06.01.2020 Günlük Bülten

Haftanın ilk işlem gününde Orta Doğu merkezli hareketliliğin piyasaların odak noktasında olduğunu söyleyelim. Tansiyonun yükselmesine sebep olan bu hareketliliklerden kaynaklı olarak güvenli limanlara olan talebin arttığını görmekteyiz. Gün içerisinde bu bölgeden gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Yurt içinde ise Libya merkezli hareketliliğin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde veri açısından İngiltere tarafından gelecek veri akışlarını takip edeceğiz.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta takip ettiğimiz veri tablosunda ABD tarafından gelen olumsuz İmalat PMI rakamları ve Euro Bölgesi’nden gelen olumlu veri akışları ile paritede yukarı yönlü bir hareketlilik görmemizi sağladı. ABD ve İran arasındaki gelişmeleri yakından takip edeceğimiz parite için teknik açıdan bakacak olursak, Euro varlıklarının değer kazanımı halinde 1.1175 ve 1.1190 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Düşüş temposu için 1.1100 destek seviyesinin altında fiyatlamalar aramalıyız. Bu seviye öncesinde 1.1135 ve 1.1109 destek seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD

Küresel tarafta yaşanan gerilimden kaynaklı olarak paritede satış yönlü işlemleri görmekteyiz. Satış temposunun ivmelenebilmesi için 1.3000 seviyesinin altında fiyatlamalar aramaktayız. Seviye olarak bakacak olursak, satış temposunun devam etmesi halinde 1.3055 ve 1.3025 seviyelerinin fiyatlamalara destek olacağını düşünmekteyiz. Olası yükselişlerde 1.3096 ve 1.3130 seviyelerinin direnç olacağını düşünmekteyiz. 1.3100 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda alıcıların iştahlarının artacağını düşünmekteyiz.

USDTRY

Yeni yıl itibarıyla kur üzerindeki tedirginliğin devam ettiğini görmekteyiz. Libya konusundan kaynaklı olarak alıcılı seyir gördüğümüz paritede gün içerisinde hem Libya hem Suriye konularından gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Psikolojik 6.00 seviyesinin hemen altında fiyatlamalar gördüğümüz paritede bu seviye altında kalmaya devam ettiği süreci iştahlı bir alımdan bahsedemeyiz. Bu senaryoda, 5.9200 ve 5.9050 destek seviyelerine kadar geri çekilme görebiliriz. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 5.9840 ve 6.0250 seviyelerini direnç olarak göreceğiz.

ALTIN

Orta Doğu merkezli hareketliliklerden kaynaklı olarak haftaya sert bir yükselişle başlayan emtia için ABD-İran arasındaki hareketlilik başta olmak üzere diğer küresel gelişmelerden gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Teknik açıdan bakacak olursak, gerilimin devam etmesi halinde 1587 ve 1598 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Küresel risk algısının azalması halinde 1563 ve 1552 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

BRENT PETROL

ABD-İran arasındaki gelişmelerden dolayı petrol fiyatlarında sert hareketlilikler görmekteyiz. Küresel taraftan gelen bu gelişmelerin yanı sıra petrol stoklarınındaki azalışında bu yükselişi desteklediğini söyleyebiliriz. Teknik açıdan bakacak olursak, yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde 70.45 ve 70.75 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde 69.66 ve 69.15 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.