ALTIN 1200 Altını Nasıl Görür?

Geçtiğimiz hafta ALTINda karışık bir seyir vardı. Haftaya boğaların istekli başlamasından sonra 1269 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti fakat bu bölgeden yükselişler sert bir tepki aldı ve haftanın son işlem gününde 1227 bölgesi altına kadar geri çekilme yaşandı.

Bugün ise ALTIN haftaya iyi bir başlangıç yaptı. Ekonomik takvime baktığımızda bugün ABD’den birincil dereceden öneme sahip veri açıklanmadı. Fakat haftanın geri kalan günlerinde önemli veriler açıklanacak. Yarın çekirdek dayanıklı malların siparişleri, Çarşamba günü ise FOMC kararları açıklanacak. Perşembe ve Cuma günü ise sırasıyla büyüme ve çekirdek PCE fiyat endeksi verisi açıklanacak.

Gelecek olan veriler USD için çok kritik. Buna kimsenin bir itirazının olacağını düşünmüyoruz. Özellikle FOMC kararları haftanın en önemli gelişmesi olarak karşımıza çıkıyor. Faizlerde herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmesede piyasanın odak noktasında kararlar olacak. Piyasa faiz artışı döngüsü konusunda ip uçu arayacak. Bununla birlikte global gelişmelere karşı tutumu da piyasanın dikkat edeceği konular arasında yer alıyor. Hafta boyunca gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması ve FOMC kararlarının şahin tonda olması ayıların ekmeğine tereyağ sürebilir ve sarı metalde sert bir gei çekilmeye şahit olabiliriz. Böyle bir senaryonun hayata geçmesi durumunda 1200 bölgesi altına doğru kademeli bir geri çekilme yaşanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.