Altın Gevşek Para Politikalarıyla Daha da Yükselebilir.

State Street Global Advisors’a (SSGA) göre, altın, para politikalarının daha da gevşetileceği beklentisi ile, kilit seviyeleri yukarı yönde kırmasının ardından daha da yükselebilir.

SSGA’ya ait SPDR ETF’nin Asya Pasifik altın stratejisti Robin Tsui, Fed’in bu ay potansiyel faiz indirimi ile birlikte, düşük faiz ortamı, piyasalardaki volatilite ve jeopolitik gerilimlerin altın için yukarı yönlü faktörler olduğunu kaydetti. Tsui, altının yılın kalan kısmında 1,400 dolar ila 1,500 dolar aralığında kalmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Tsui Çarşamba günü Singapur’da verdiği mülakatta, “Şimdilerde altına yönelik çok fazla ivme işlemi var,” dedi ve ” Altın açık bir şekilde, tüm bu belirsizliğe karşı hedge olarak, portföy sigortası olarak ve nihai güvenli liman olarak iyi bir araç” değerlendirmesinde bulundu.

Altın, merkez bankalarının uzayan ABD-Çin ticaret savaşından olumsuz etkilenen küresel ekonomiyi canlandırmak için borçlanma maliyetlerini düşürebileceğine ve diğer teşvik tedbirlerine yönelebileceğine ilişkin beklentilerle doların düşmesi ve ABD Hazine tahvil faizlerinin aşağı yönde hareket etmesi sonucu son altı yılın en yüksek seviyesi yakınında işlem görüyor. Yatırımcılar bu gelişmelere bağlı olarak altına yöneliyor ve bunun sonucu altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar 2013’ten bu yana en yüksek seviyesi yakınlarında seyrediyor. Öte yandan, para yöneticileri, ABD altın vadelileri ve opsiyonlarında net uzun pozisyon (yükseliş beklentisi ile açılan pozisyon) sayısını 21 ayın en yüksek seviyesine çıkardı.

Dünyanın en büyük altın destekli ETF’si SPDR Gold Shares, Bloomberg’in derlediği verilere göre, 21 Haziran’da 1.6 milyar dolarlık fon çekti ve bu tutar fonun 2004’te işleme başlamasından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. State Street, SPDR Gold Shares ve SPDR Gold MiniShares Trust’ın pazarlama ajanı durumunda.

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, Perşembe günü yaptığı açıklamada, altını sevdiğini söyledi ve faizlerin aşağı yönde hareket etmesi, merkez bankalarının alımlarına devam etmesi ve jeopolitiğe ilişkin belirsizlikler ve kripto paraların talebi artırması sonucu fiyatların 1,500 dolara ulaşma potansiyeli olduğunu söyledi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.