Altında Düşüş Devam Edecek Mi? – 9 Aralık 2016

Altında Ayıların Günü!

Hafta başından beri sarı metalde yatay bir seyir vardı ancak dünden itibaren ayılar yavaş yavaş ağırlıklarını ortaya koymaya başladılar. Bugün ise Dolar endeksinde yaşanan sert yükselişle birlikte Altında da hızlı bir düşüşe şahit olduk ve değerli metal 1160 bölgesine kadar geriledi.

ABD’den açıklanan Michigan tüketici hissiyatı 98.9 ile beklentilerin çok üzerinde artış göstererek Dolar tarafındaki yükselişe destek olurken enflasyon beklentileri %2.3 olarak açıklandı. Bir diğer yandan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de yukarı yönlü bir seyir izledik.

Önemli seviyelerden bahsedecek olursak yukarıda da altını çizdiğimizi gibi 1160 ve buranın kırılmasıyla 1150 bölgeleri sarı metalde önemli destekler olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgelerin teker teker alınmasıyla düşüşler hız kazanabilir. Toparlanmalarda ise 1170 ve 1185 bölgelerinin önemli direnç olarak dikkate alınmasını öneriyoruz. Önümüzdeki süreçte Dolar endeksindeki yükselişin sürmesiyle birlikte Altın üzerindeki baskı da devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.