Avrupa’da Yeni Kapanmalar Kapıda… Dax Endeksinde Sert Satışlar Hakim.

Dünya borsalarında sert satışlar gözleniyor. Özelikle Avrupa endekslerinde görülen satışlar çok daha dikkat çekici… Tabii burada en önemli unsur Avrupa’da artan rekor sayıda günlük korona virüs vakaları… Virüse yönelik endişelerin sert bir yükseliş kaydetmesinin yanında ABD kaynaklı gelişmeler de satışlarda önemli sebepler arasında sayılabilir. Burada;

  1. ABD’de korona virüs ile mücadelede ek teşvik paketinin seçim sonrasına kaldığı izlenimi oldukça güçlenmiş durumda. Bu durum önemli bir satış baskısı sebebi…
  2. 3 Kasım ABD seçimlerine ilişkin ciddi belirsizlik bulunuyor. Seçim sonrası kesin kazananın belirlenmesine kadar geçen süreç epey sıkıntılı olabilir.
  3. Korona virüsü aşısına yönelik Pfizer, Almanya’nın BioNTech firması ile birlikte geliştirilen aşının geç aşama denemesinden elde edilen verilerin büyük olasılıkla ABD seçimlerine kadar elde edilemeyeceği açıklaması moral bozucu. AB yetkililerinin ise 2022 yılına kadar aşının Avrupa’da bulunma ihtimalini görmedikleri beyanı da negatif havanın oluşmasında oldukça etkili.
  4. Alman BİLD gazetesinde çıkan habere göre ülke 2 Kasım itibari ile genel bir kapanmayı değerlendiriyor.

Tüm bu gelişmeler eşliğinde risk alma iştahı keskin bir şekilde gerilemiş durumda. Bu sayede Dax endeksi en son 15 Haziran tarihinde test ettiği 11.585 seviyesine kadar gerileme kaydetmiş durumda. Teknik olarak geri çekilmenin devamı noktasında 11.440 seviyesini izliyor olacağız. Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi endekste satış baskısının devamını sağlayabilir ve 10.810 desteğinin test edilmesine olanak tanıyabilir.

Yükseliş yönünde fiyatlamaların görülmesi durumunda ise 12.075 seviyesine kadar yaşanacak toparlanmaları tepki olarak nitelendirmek gerekiyor. Yükseliş yönünde güçlenme açısında bu seviyenin yukarı yönde kırılması gerekiyor. Fakat şimdilik bu gücü endekste göremiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.