29.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Küresel piyasalarda ana gündem maddesi korona virüs… ABD ve Avrupa’da günlük vaka sayıları rekor seviyelere yükselmiş durumda. Ülkeler ardı ardına önlemler açıklıyorlar. Özellikle Avrupa ülkeleri açıklanan önlemlerde başı çeken taraf… Öyle ki Fransa, Cuma gününden itibaren restoran ve barları kapatma kararı aldı. Sokağa çıkmak ise temel ihtiyaçlar ve tıbbi nedenler için izine tabi olacak. Bunun yanında en son Almanya’nın 2 Kasım itibari ile yeni karantina önlemleri konusunda eyaletler ile anlaştığını belirtmişti. ABD tarafında da seçim belirsizliği eşliğinde korona virüs vakalarında sert artışlar gözleniyor. Ayrıca teşvik paketine yönelik beklentiler seçim sonrasına sarkmış durumda. Tüm bu şartlar da küresel ölçekte ABD dolarını destekliyor. Dolar endeksinde yaşanan yükseliş hareketi kıymetli metaller, para birimleri ve hisse senedi endekslerinde satış baskısını tetikliyor. Dün Dax endeksi %4 gerileme kaydederken ABD borsalarında ortalama %3 oranında düşüşler yaşandı. İçeride ise Dolar/TL’de 8.31 üzeri test edildi. Dün TCMB’nin enflasyon raporu toplantısında Başkan Uysal’ın açıklamaları piyasaları tatmin etmemiş olacak ki açıklamalar esnasında kurda yükseliş hareketi bir hayli hız kazandı.

EURUSD

ABD dolarının küresel küresel ölçekte değer kazanması sonucu paritede geri çekilmenin hız kazandığını takip etmekteyiz. Bu sayede 1.1800 desteğinin kırılması ile birlikte fiyatlarda 1.1710 seviyesine kadar geri çekilmenin oluştuğunu gördük. Paritede geri çekilmelerin devam etmesi noktasında 1.1690 desteği ilk takip edeceğimi seviye konumunda. Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi ile paritede geri çekilmeler sertleşebilir ve 1.1610 ara desteği ile 1.1490 seviyesine kadar geri çekilme oluşabilir. Yükseliş hareketlerinde ise 1.1800 ve düşen trend direnci olarak 1.1860 seviyesini kısa vadede takip ediyor olacağız.

GBPUSD

Paritede 1.2950 seviyesinin altının test edilmesine karşılık bu seviyelerde kalıcılığın sağlanamadığını ve yeniden 1.3000 seviyesinin üzerine yükseliş kaydedildiğini takip ediyoruz. Teknik olarak bu hareket kısa vadede pozitif fiyatlamaları beraberinde getirebilir. Bu durumda ilk olarak 1.3080 direncini izlemek gerekiyor. Şayet bu seviye aşılabilirse paritede 1.3170 – 1.3200 bölgesine doğru yukarı yönde hareketler oluşabilir. Geri çekilme hareketleri açısından yükselen kanal alt bandı 1.2960 desteğini izliyor olacağız. Şayet bu destek seviyesinin altında kapanışlar olabilirse 1.2860 ve 1.2800 seviyelerine doğru geri çekilme hız kazanabilir.

USDTRY

Dün TCMB başkanı Murat Uysal’ın yılın son enflasyon raporunda yapmış olduğu açıklamalar piyasaları tatmin etmedi ve kurda yeni rekor seviyeler test edildi. Bu sayede 8.3000 seviyelerinin üzerine yükseliş hareketleri gördük. Yeni güne başlarken 8.2800 seviyesinin üzerinde fiyatlamaları takip ediyoruz. Kurun ateşi hala oldukça yüksek. Dolayısıyla 8.3000 direncini yakından izleyeceğiz. Şayet bu seviyenin de aşılması ile birlikte paritede yukarı yönde hareketlerin devamı olası durmakta. Böylelikle kısa vadede 8.3500 ara direnç seviyesi ile birlikte 8.4300 ve 8.5000 seviyeleri potaya girecektir. Kurda geri çekilmenin oluşması açısında teknik olarak 8.27 ilk izlediğimiz teknik seviye… Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi ile beraber 8.2100 ve 8.1500 destekleri hedef konumuna yerleşebilir. Yalnız bu yönde bir fiyatlamanın oluşacağı izlenimini henüz alamıyoruz.

ALTIN

ABD dolarının küresel ölçekte değer kazanması ile birlikte ons altın fiyatlarında satış baskısının hızlandığını takip ettik. Bu sayede fiyatların $1872 destek seviyenin de aşağısını test ettiğini görsek de bir miktar toparlanmanın gelmesi ile kalıcılık sağlanamadı. Yalnız geri çekilmenin devamı noktasında $1872 desteğini takından izlemeyi sürdürüyoruz. Mevcut konjonktür altın fiyatlarında geri çekilmenin devamını destekliyor. ABD seçim belirsizliği ve korona virüsü endişelerinin ilk etkisi ABD dolarına olan talep artışı oldu. ABD’de teşvik paketinin de Trump’ın deyimiyle seçim sonrasına kalması yine sarı metali zayıflatan bir diğer önemli unsur oldu. Dolayısıyla $1872 desteğinin aşağı yönde geçilmesi durumunda sarı metalde $1850 ve $1825 desteklerine doğru geri çekilme hız kazanabilir. Yukarı yönde fiyatlamalar noktasında ise $1886 ve $1900 dirençleri gün içerisinde takip edilmelidir.

BRENT PETROL

Korona virüsü günlük vaka sayılarının küresel ölçekte rekor kırması üzerine ülkeler yeni önlemler açıklamaya başladılar. Özellikle Avrupa tarafında sokağa çıkma yasakları ve yeni kapanmalar gelmekte. Bu durum doğal olarak reel ekonomide yeniden duraksama olacağı endişelerini artırmış durumda. Petrol fiyatlarında sert değer kayıplarından bunu görebiliyoruz. Bu nedenle $40.20 desteğinin kırılması ile fiyatların çok kısa sürede $39.00 destek seviyesinin aşağısını test ettiğini gördük. Geri çekilmenin devamı noktasında ilk izleyeceğimiz teknik seviye konumunda bulunuyor $39.00… Şayet bu seviyenin de kırılması ile birlikte $38.30 ve $36.90 seviyelerine kadar gevşeme oluşabilir. Yükseliş hareketi noktasında $40.20 ve $41.30 dirençleri kısa vadede takip edilecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.