Brent Petrolde Zayıflama Hakim

Brent petrol fiyatlarında geri çekilmenin hız kazandığını izliyoruz. Özellikle global ölçekte artan korona virüs vakalarının talep üzerinde baskı oluşturacağı beklentileri ve Libya petrol üretim sahalarındaki kapanmaların sonlanması ile üretime yeniden başlanılması fiyatlarda ki gerilemelerin en önemli nedenleri. Libya özelinde petrol üretiminin dört haftalık periyotta günlük bir milyon varil üretim seviyesi yükseleceği beklentileri talebin düşük olduğu bir ortamda ek olarak arz yönlü baskı sunuyor. Böylelikle fiyatların $40.34 seviyesine kadar gerileyerek dikkatle izlediğimiz $40.20 desteğine yaklaştığını gördük.

$40.20 desteğine yaklaşılmasının ardından bir miktar alımların geldiğini gözlemlesek de bu alımların şimdilik tepki mahiyetinde kalması beklenebilir. Yukarı yönde fiyatlamaların ivme kazanması adına artık $41.33 direnç seviyesini izlemekteyiz. Bu seviyenin aşılabilmesi ile yeniden $42.25 seviyesine doğru hareket oluşabilir.

Oluşan hareketi şimdilik tepki olarak değerlendirdiğimizi belirtmiştik. Bu sayede $40.20 desteğini yakından izlemeye devam ediyoruz. $41.33 – $40.20 bandında oluşacak fiyatlamalarda güç kaybının devam etme olasılığı kuvvetlenecektir. Bu paralelde satış baskısı sürer ve $40.20 desteği aşağı yönde geçilebilirse fiyatların $39.00 ve $38.30 seviyelerine kadar geri çekilme ihtimali belirecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.