Brexit Anketlerinde Son Durum Ne?

Referanduma sadece iki gün kala Brexit anketleri yayınlanmaya devam ediyor. Dün gece yayınlanan üç farklı anket üç farklı sonuçla açıklandı. YouGov tarafından düzenlenen ankette ayrılalım diyenler kalalım diyenlerin iki puan önündeyken NatCen anketinde kalalım diyenler altı puan, ORB anketinde ise yedi puan öndeler.

Anketlerden hala farklı cepheleri önde gösterebiliyor ve rakamlar hala bir birine çok yakın. Son zamanlarda sonuçlar ‘Kalalım’ cephesinin güçlendiğini gösterse de henüz kesin bir kanıya sahip olmak için erken.

Bir kaç gün önce son iki ayın en düşük seviyelerinde işlem gören GBPUSD oranların ‘Kalalım’ cephesini daha avantajlı göstermesiyle şu anda son altı ayın en yüksek seviyelerini zorluyor. 1.48 – 1.4780 bir sonraki önemli direnç.

Brexit anketlerinin yanında Avustralya Merkez Bankası RBA, iki hafta önceki para politikası toplantısının tutanaklarını yayınladı. O toplantıda politika faizi %1.75 seviyesinde sabit tutulmuştu.

Sürpriz olmayacak bir şekilde güçlenen kurların ekonomideki dönüşümü karmaşıklaştıracağına dikkat çeken RBA, ikinci çeyrekte büyümenin ılımlı olabileceğini fakat yıl sonu büyümenin potansiyelin hafif üzerinde olabileceğini belirtiyor. RBA ayrıca enflasyonun bir süre daha düşük kalabileceğini ve istihdam büyümesinin momentum kaybettiğini ifade ediyor.

RBA’nın önümüzdeki toplantıda faizleri sabit tutması bekleniyor. Ağustos ayındaki toplantıda ise ikinci çeyrek enflasyonun gidişatına göre faiz indirimi gelebilir. Kurlardaki yükseliş ise bu faiz indirim biraz ihtimalini daha da artırır.

Avrupa seansı başlarken AUDUSD 0.75 – 0.7490 direncini test ediyor. Bu seviyelerin aşılmasıyla alıcıların iştahı daha da kabarabilir fakat 0.80 seviyelerini RBA’nın daha fazla faiz indirme ihtimali nedeniyle şimdilik pek olası görmüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.