Doha’dan Üretimi Dondurma Kararı Çıkmadı!

Hafta sonu bütün dikkatler Doha’da düzenlenen OPEC ve OPEC dışı ülkelerin katılacağı petrol zirvesindeydi ve tabi ki akıllarda ki ilk soru petrol üretiminin dondurulup dondurulmayacağındaydı. Piyasaların genel beklentisi toplantıdan petrol üretimini dondurmaya yönelik bir karar çıkmayacağı yönündeydi ve Nijerya Petrol Bakanı’nın yaklaşık bir saat önce yaptığı açıklamaya göre yapılan görüşmeler sonucunda üretimi dondurma konusunda anlaşmaya varılamadı.

Suudi Arabistan hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz haftalarda dondurma kararını yalnızca İran’ın da kabul etmesi durumunda kabul edecekleri açıklamasında bulunmuştu ve İran’ın da kalkan ambargolar sonrası pazar payını geri almak için üretimde kesintiye hatta dondurma kararına sıcak bakmadığını biliyoruz. Toplantıda Suudi Arabistan’ın yalnızca İran yerine tüm OPEC ülkelerinin dondurma kararı alması durumunda kendilerinin de katılacağını söylemesi toplantıdaki dengeleri yeniden değiştirdi ve sonuç olarak herhangi bir dondurma kararına varılamadı. Tabi ki bu gelişme petrol fiyatları için negatif ve gece petrolde gapli bir açılışa hatta yarın gün boyunca petrol fiyatları üzerinde baskının devam ettiğine şahit olabiliriz. Henüz zaten oldukça üst seviyelerde olan üretimin dondurulması konusunda bile fikir birliğine varılamazken, üretimde kesintiye gidilmesi açıkçası şimdilik oldukça zor gözüküyor.

Bugün de Fed üyesi Bullard faiz artışları konusunda sabırlı olunması gerektiğinin altını çizerken, istihdamda yaşanılan iyileşmeye rağmen 1. çeyrekte büyümenin endişe verici olduğunu düşündüğünü söyledi. Ayrıca Reuters haber ajansının yapığı bir habere göre Avrupa Merkez Bankası’nın dolardaki son yaşanan değer kaybından mutlu olmadığını, ancak şuan için euroya değer kaybettirmek için herhangi bir müdahaleye de gerek duyulmadığını söyledi.

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Jordan ise negatif faiz oranlarında henüz sınıra ulaşmadıklarını dile getirdi ve piyasalara gerektiği zaman müdahale etmeye hazır oldukları söylemini de yeniledi. Yine hareketli ve önemli fırsatlarla dolu bir hafta bizleri bekliyor olacak ve biz de yarın sabah 09.30’dan itibaren yeniden sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.