Bol Verili Bir Hafta Bizleri Bekliyor

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Hafta boyunca bazen USD satışlarının geldiğini bazen de USD boğalarının devreye girdiğine şahit olduk. Paritelerde ani yön değişimlerinin yaşandığını gördük. Diğer yandan Çin’den gelen veriler PBoC’den gelen gevşeme hamlelerinin iyi yönde gittiğinin yansıması oldu. Önümüzdeki hafta son derece önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz bizleri neler beklediğine gün ve gün göz atalım.

Pazartesi günü Asya seansında Yeni Zelanda’dan TÜFE verisi açıklanacak. Son dönemde NZDUSD’de toparlanmanın yaşandığına şahit oluyoruz. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması NZD için pozitif olur.

15.30’da ise FOMC üyesi Dudley konuşma yapacak. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar USD için önemli. Piyasalar Dudley’nin tutumunu bildiği için açıklamaların USD pariteleri üzerinde etkisi sınırlı olabilir.

Salı:

04.30’da Avustralya Merkez Bankası RBA para politikası tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan konuların detaylarını öğreneceğiz. Son dönemde Avustralya’dan gelen verilerin beklentileri karşılaması RBA’nın sağlam bir tutum sergilemesini destekliyor.

12.00’da Almanya’dan ZEW ekonomi endeksi açıklanacak. Beklenti 51.0. EUR için son derece önemli bir veri. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması EUR için pozitif olur.

ABD’den saat 15.30’da konut izinleri ve inşaat başlangıçları açıklanacak. Gelecek olan her iki veride iyileşme yaşanması durumunda USD paritelerinde hareketlenmelerin yaşanmasına şahit olabiliriz.

Saat 16.30’da RBA başkanı Stevens, 18.00’da ise BoC başkanı Poloz’dan açıklamalar gelecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar AUD ve CAD paritelerine hareket getirebilir.

Çarşamba:

11.30’da İngiltere’den önemli istihdam verileri açıklanacak. Özellikle piyasanın odak noktasında ortalama saatlik kazançlar verisi olacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması Brexit kaygıları nedeniyle nefes almakta zorluk çeken GBP’ye hayat verebilir.

14.00’da TCMB’den faiz kararı ve para politikası kararları açıklanacak. Piyasalar gecelik faiz oranında 50 baz puanlık bir indirim bekliyor. TCMB’den sürpriz kararların gelmesi TRY paritelerine hareket getirebilir.

17.30’da ABD’den ham petrol envanterleri açıklanacak. Petrol fiyatlarının son dönemlerde piyasaya yön vermesi nedeniyle gelecek olan bu verinin önemi daha da arttı. Bu dakikalarda petrol fiyatlarında önemli hareketlenmeler yaşanabilir.

Perşembe:

04.30’da Avustralya’dan NAB çeyreklik iş güveni açıklanacak. Önceki rakam 4. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması AUD alıcılarını devreye sokabilir.

11.30’da İngiltere’den perakende satışlar açıklanacak. Beklenti %-0.1. Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. GBP için önemli bir veri. GBPUSD’de hareketlenmeler yaşanabilir.

14.45’de ECB faiz kararı açıklanacak, sonrasında 15.30’da ise büyük Başkan Draghi sahneye çıkacak. Geçtiğimiz toplantıda beklenmedik şekilde bütün faizlere el atmıştı ECB fakat Draghi’den gelen açıklamalar sonrasında EUR üzerindeki baskı kalıcı olmadı. Bu toplantıda herhangi bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Geçtiğimiz toplantıda atılan adımların etkisi bir süre daha görmek isteyecektir ECB.

15.30’da ABD’den Philly Fed imalat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. USD için önemli veriler. Draghi açıklamalarını yaparken bu verileri de takip edeceğiz fakat piyasanın odak noktasında tabi ki de Süper Mario olacak.

Cuma:

Saat 10 ile 11 arasında Euro Bölgesi’nden flaş hizmetler ve flaş imalat PMI verileri açıklanacak. Fransa ve Almanya’dan gelecek olan veriler EUR için önemli. Bu saatler arasında EURUSD’de boğalar ve ayılar birbirlerine üstünlük kurmaya çalışabilirler.

15.30’da ise Kanada’dan çekirdek TÜFE ve çekirdek perakende satışlar verisi açıklanacak. Veriler sonrasında USDCAD’de fırsatlar karşımıza çıkacaktır. Biz de bu saatlerde sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Beklenti altı kalacak olan veriler CAD için negatif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.