Dolar Bugün Darbeyi Yedi! – 31 Ocak 2017

Doların Düşüşü Sürer mi?

Uluslararası piyasalarda veri kaynaklı hareketliliğin çok olmadığı ancak kişilerden gelen açıklamaların piyasaları bir hayli etkilediği bir gün yaşadık. Dolar endeksi en son 8 Aralık’ta gördüğü 99.42 seviyesine kadar geriledi. Altın’da %1.7, EURUSD’da %1’lik yükseliş dikkat çekti.

Günün en önemli verileri ise Euro bölgesinden geldi. 4.çeyrek TÜFE verisi %1.8 ile %1.5 beklentisinin üzerinde açıklanırken, büyüme ve işsizlik rakamları da beklentileri karşıladı. Konuyla ilgili günlük raporumuzda da belirttiğimiz gibi ilk anda verilere tepki vermeyen piyasa, ilerleyen saatlerde Euronun dolar karşısında müthiş yükselişine sahne oldu.

Dolardaki gelişmelerin odağında elbette Trump vardı. Geçtiğimiz günlerde imzaladığı mülteci karşıtı kararnamenin yankıları tüm düm dünyada sürerken pek çok tepkileri de beraberinde getiriyor. Bugün ise Trump’ın gündeminde kabine seçimlerinin demokratlar tarafından ertelenmesi konusu vardı ve suçlayıcı ifadeler kullandı.

Bugün Dolar’a asıl darbe vuran ise Trump’ın yardımcısı Ulusal Ticaret Konseyi Başkanı Peter Navarro oldu. Navarro yaptığı açıklamada ‘güçsüz Euronun Almanya’ya yaradığını ve bunu kendi lehlerine kullandıklarını açıkladı’. Bu açıklama öncesinde 1.0725 civarında olan parite bir anda 1.0800 sınırına dayandı ve dolar endeksi sert düştü.

EURUSD için 1.0800 üzerinde kalıcılık sağlanması halinde, 1.0870 – 1.1000 bölgesinin hedef haline gelmesi beklenir. Düşüşlerde 1.0750 desteğine dikkat etmekte fayda var.

Altın ise bugünün yıldızı oldu. Değerli metalde %2’yi zorlayan yükseliş hız kesmiyor. Çok önemli direnç seviyeleri 1208 ve 1212’yi kıran Altında 1220 yeni hedef haline geldi. Ancak bunun için 1212 üzerinde kalıcılık sağlanması önemli.

Dolar/TL’ye bakacak olursak dünkü muazzam düşüşe nazaran bugünü sakin geçirdi. Bir ara 3.81’lere doğru yükselş gösteren kur doların değer kaybı ile 3.76’lı seviyelere kadar düştü. Bir süredir bahsettiğimiz 3.74 desteğinin kırılamaması durumunda yukarı trend devam edebilir. Yukarıda ise 3.81 seviyesi alıcılar için direnç olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.