Dolar/TL Yeni Güne Nasıl Başladı?

Dünkü TCMB’nin sürpriz kararı sonrası TL yeni güne zayıf bir başlangıç yaptı. Hatırlanacağı üzere TCMB, 10.25 olan politika faizinde değişikliğe gitmedi. Fakat Geç Likidite Penceresinde 150 bp faiz artırımı yapsa da piyasaları tatmin etmekten çok uzak bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. Piyasada ki genel beklenti politika faizinde 175 – 200 bp faiz artırımı şeklindeydi. Kararın hemen ardından Dolar/TL paritesi 7.98 seviyelerine ulaşarak psikolojik direnç olan 8.00 seviyesine yaklaşmıştı.

Peki, yeni güne nasıl başladık?

7.96 direnç seviyesine yakın işlemler geçiyor. Hatta ara ara bu seviyenin üzeri test edilse de henüz kalıcılık sağlanmış değil… Yukarı yönde fiyatlamaların devamı noktasında 7.96 üzerinde kalıcılığın oluşması gerektiğini bir kere daha not edelim. Bu yönde bir fiyatlama gözlemlenebilirse paritede 8.00 seviyesinin üzerine yerleşme görülebilir. Bu durumda orta vadeli yükselen kanal formasyonu üst bandı konumunda bulunan 8.10 direncinin potaya girebileceğini not edelim.

Teknik olarak flama formasyon çalışmasını da yakından izlemek gerek. Formasyon hedefi 8.13…

Bu sayede 7.96 üzeri fiyatlamalarda 8.10 – 8.13 bandını hedefleyebileceği söylenebilir.  

Aşağı yönde fiyatlamalar açısından 7.92 desteği kısa vadede önemli. Alım yönünde pozisyonlarda 7.92 altında zarar keslerin çalışması gerekebilir. Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi durumunda 7.83 ve 77 destekleri izlemeye alınacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.