Dolar/TL Yeni Haftaya 8.00 Seviyesi Üzerinde Başladı…

Yeni haftaya başlarken Dolar/TL 8.00 seviyesinin üzerine yükseliş kaydettiğini görüyoruz. Geçtiğimiz hafta yazdığımız değerlendirme notlarımızda teknik olarak 7.96 seviyesinin üzerinde kalıcılığın sağlanabilmesi ile paritede yukarı yönde fiyatlamaların hız kazanabileceğini ve 8.00 seviyesinin üzerinin görülebileceğini belirtmiştik. An itibari ile bu yönde fiyatlamaların oluştuğunuz izlemekteyiz. Peki, 8.00 seviyesinin üzerine yükselişin sebepleri neler? Yükseliş devam edebilir mi? Bu sorulara kısaca cevap arayalım:

Öncelikle yükseliş sebeplerine maddeler halinde kısaca değinelim:

  • Geçtiğimiz hafta TCMB’nin sürpriz bir şekilde politika faizini 10.25 seviyesinde tutması,
  • Küresel ölçekte artan korona virüsü vakalarının risk iştahını düşürmesi,
  • Artan vakalar nedeni ile ABD dolarına talep gelmesi…
  • ABD’de devam eden teşvik görüşmelerine yönelik seçim öncesi anlaşmaya dair beklentilerin negatife dönmesi ile ABD dolarının güçlenmesi…

Bu unsurlar eşliğinde dolar endeksi ( DXY ) 92.60 seviyelerini test etmesinin ardından oluşan yükseliş ile 93.00 seviyesine yaklaşmış durumda. Bu durum doğal olarak GOÜ para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor.

Dolar/TL özelinde;  7.96 üzerinde kalıcılığın sağlanması ile yukarı yönde atakların hız kazandığını ve 8.00 seviyesinin üzerinin test edildiğini takip ediyoruz. Teknik olarak, orta vadede yükselen kanal formasyonu üst bandına doğru hareketlerin oluştuğunu izliyoruz. Kanalın üst bandı 8.10 – 8.13 bölgesi olarak takip edilebilir. Teknik olarak bu seviyelere kadar yükseliş hareketinin bulunma ihtimali güçlenmiş durumda. Temel dinamiklerin de desteklediğini not edelim.

8.00 ve 7.96 seviyelerini artık destek olarak takip etmeliyiz. Geri çekilme açısından 7.96 desteğinin önemli olsa da mevcut durumda bu seviyelere kadar geri çekilme emaresi bulunmamakta.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.