Dolar/TL’de Son Durum Ne? – 19 Kasım 2018

Günün Ardından

Haftanın ilk işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar çeşitli ekonomik verileri ve haber başlıklarını takip etmeye devam ettiler. İlk olarak son günlerde yaşanan gelişmeler ile birlikte hareketlenmelerine devam eden USD/TRY paritesini inceleyelim. Bilindiği gibi son günlerde Amerika ile ilişkilerin normale dönmesi TL üzerindeki baskıları azaltmış ve bu azalan baskılar TL’nin dolar karşısında değer kazanmasına sebep vermişti. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta NBC kaynaklı bir haber akışı hareketliliği artırmıştı. Perşembe günü akşam saatlerinde piyasalara düşen iddaya göre; Amerika Başkanı Donald Trump FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi için FBI ve İçişleri Bakanlığı’na yasal yolların bulunması ve araştırılması için talimat verdi. Bu haber akışı ile birlikte TL üzerindeki baskıları iyice azalttı ve USD/TRY paritesinde aşağı yönlü sert hareketlenmelerin yaşanmasına vesile oldu. Bu haber akışı Amerika tarafından yalanlansa da bu hareketlenmeler ile 5.30 seviyelerini gören parite geçtiğimiz haftayı 5.33 seviyelerinde kapamıştı. Yeni haftanın ilk işlem gününe de bu seviyelerde başlangıç yapan parite gün içerisinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirerek 5.30 seviyelerini gördü. Bu seviyeler USD/TRY için kritik destek seviyesi oldu diyebiliriz. Gün içerisinde yurtiçinde piyasaları sert etkileyen bir veri akışı yoktu. Bununla birlikte gün içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Akım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni’nde gerçekleştirdiği konuşma takip edildi. Bu konuşmasında Erdoğan; Rusya’dan 1987 yılından bu yana 387 milyar metreküplük doğalgaz alımı yapıldığını, bunun Rusya ile enerji alanındaki ilişkilerin her türlü sınamayı geçtiğini ifade ettiğini, Rusya Federasyonu’nun Türkiye için uzun vadeli iş birliği yapabileceğimiz bir dost ve önemli bir doğal gaz tedarikçisi olduğunu belirtti. An itibari ile gün açılış fiyatı yakınlarında fiyatlamalar yaşayan USD/TRY paritesini teknik olarak incelemeden önce doların küresel bazdaki hareketlerine bakalım. Haftanın ilk işlem gününe sakin bir başlangıç yapan dolarda piyasaların gözü son günlerde gün yüzüne çıkan Amerika – Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığına çevrildi. Bu anlaşmazlığın sürebileceğine ilişkin işaretler piyasalar tarafından takip edilirken, Amerika hazine tahvillerinde düşüşler yaşandı. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde Amerika’da gerçekleşen ara seçimlerde büyük bir sürpriz yaşanmaması dolarda negatif bir etki olmasını engelledi. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.3767 – 5.4217 – 5.4960 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.3024 – 5.2731 – 5.1988 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine baktığımızda ise gün içerisinde ekonomik takvimde zayıf bir seyir izlendi. Buna rağmen öğleden sonra Avrupa istatistik Ofisi (Eurostat)’nin açıkladığı inşaat üretimi verisi takip edildi. Açıklanan veriye göre Eylül ayında Ağustos ayına kıyasla söz konusu veri Euro bölgesinde %2 oranında, Avrupa Birliği bölgesinde ise %1.7 oranında yükseldi. Bununla birlikte piyasalar Euro bölgesi için İngiltere ile devam eden Brexit sürecini yakından takip ediyor. Zaman zaman bu konuda gelen haber akışları piyasalarda sert fiyatlamaların yaşanmasına etki ediyor. Piyasalar bu konu hakkında gelebilecek olan haber akışlarını yakından takip ederken, Perşembe günü açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanakları yakından takip edilecek. Ayrıca Cuma günü Euro Bölgesi’nin lokomotif ekonomisi olan Almanya’nın büyümesi yakından takip edilecek bir diğer ekonomik veri olarak dikkat çekiyor. Gün içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EUR/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.14512 – 1.14851 – 1.15837 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13526 – 1.12879 – 1.11893 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına baktığımızda ise geçtiğimiz günlerde yaşanan toparlanma hareketleri yerini gün içerisinde dalgalı hareketlere bıraktı. Bununla birlikte Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence Çin’e karşılık sert açıklamalarda bulundu. Gerçekleşen bu açıklama ile birlikte Amerika ve Çin arasında süregelen gerilimin devam edebileceği endişeleri oluştu. Bu endişeler şuan için sert hareketlenmelere sebep olmasa da, yaşanan gelişmeler fiyatlamalara etki edebilir ve volatiliteyi artırabilir. An itibari ile 1220 seviyelerinde fiyatlanan XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1226.77 – 1232.13 – 1244.29 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1214.61 – 1207.81 – 1200.81 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.