EUR / USD Paritesi Yorumu – 23.09.2014

Sen de mi Almanya?

Bugün gelen PMI verileri Euro Bölgesi’nin ikinci büyük ekonomisi ve büyümenin lokomotifi Almanya’da görünümün kötüleşmeye devam ettiğini gösteriyor. Geçtiğimiz hafta ZEW ekonomik güven endeksi 6.9 ile son iki yılın en düşük seviyesine gerileyerek şirketlerin ekonomi ile ilgili endişe veren beklentilerini ortaya koymuştu. 
Bu sabah açıklanan imalat PMI verisi de bu endişeleri destekler yönde. 50.3 ile beklenti altı kalan endeks son 14 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Hizmetler PMI ise 55.4 ile beklentiden daha iyiydi fakat Almanya ekonomisini hizmetten çok imalat sektörünün taşıdığını not edelim.
Fransa tarafında da çok parlak bir durum söz konusu değil. İmalat PMI 48.8’e yükseldi fakat hizmetler sektörü 49.4 ile daralma ve genişleme arasındaki çizgiyi geçerek hayal kırıklığı yarattı. Böylece üç ay sonra Fransa’da hem hizmetler hem de imalat PMI 50.0 altı kaldı. Yani her iki sektörde de daralma var.
EURUSD’de dün akşam başlayan toparlanma bugün de devam ediyor. 1.2816 ile son 14 ayın en düşük seviyesini gören parite bugün gelen kar alımları ile 1.29’lara kadar yaralarını sardı.
Geniş çaplı varlık alımları (QE) silahı hala masada ve ilk TLTRO sonuçları bu silahın ateşlenme ihtimallerini artırıyor. Draghi her ne kadar dünkü konuşmasında TLTRO sonuçlarının ECB beklentilerinden çok farklı olmadığını söylese de bilançoda istenen genişlemenin QE desteği olmadan yakalanması zor gibi.
EURUSD için 1.30 seviyesi önemli bir direnç olarak çalışmaya devam edecek ve kötüleşen Almanya ile QE gölgesinde paritenin bu direnci aşması düşük ihtimal bizce. Satış baskısının tekrar kendini göstermesi ile de ilk hedefimiz 1.2750 bölgesi olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.