EUR / USD Paritesi Yorumu – 26.08.2015

ECB’den Ek Gevşeme Sinyali

ECB üyesi ve baş ekonomisti Praet biraz önce yaptığı açıklamalarla ECB’nin daha fazla gevşeme adımları atabileceği sinyali verdi. 
Almanya’da konuşan Praet, global ekonomik gelişmeler ve emtialarda yaşanan düşüş nedeniyle %2’lik enflasyon hedefine ulaşma yolunda risklerin arttığını belirtti. Gelecek olan verilerin yakından takip edileceğini söyleyen Praet gerektiği takdirde ECB’nin harekete geçme isteği ve kabiliyetinin olduğunu vurguladı.
Zaten her ay 60 milyar euroluk varlık alımı yapan ECB’nin bu miktarı artırma veya faizleri daha fazla indirebileceğini akıllara getiriyor Praet’in açıklamaları. Devlet tahvilleri, VDMK ve teminatlı bonoları içeren varlık alımlarının büyüklüğü 400 milyar euroyu aştı ve 2016 Eyül sonuna kadar bunun 1 trilyon eurou aşacağı düşünülüyor. Zaten mevcut programın Avrupa tahvil piyasasındaki likiditeyi azaltacağından korkulurken programın büyütülmesi bu endişeleri daha da artırır. 
Yani ECB varlık alım programının büyütmek istese de bunu yapma imkanı olmayabilir. Bu nedenle ek bir adım atılacaksa bunun yeni faiz indirimleri olma ihtimali daha yüksek bizce. 
Gelen açıklama EUR üzerinde baskıyı artırdı ve parite şu anda 1.14 desteğini test ediyor. Yeni gevşeme adımı euro için negatif ve paritede yeniden 1.05’lere doğru bir gerileme başlayacağı beklentilerini destekler.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.