EURUSD ve GBPUSD’de Yükselişler Kalıcı Olur Mu?

Haftanın ikinci işlem günündeyiz ve bugün dikkatlerin Merkez Bankası Başkanlarının konuşmalarında olacağı uyarısını sabah raporlarımızda yapmıştık. Sırasıyla RBA Başkanı Stevens, BOE Başkanı Carney ve BOC Başkanı Poloz’un konuşmalarını ve para politikası ile ilgili açıklamalarını takip edeceğiz. Yani AUDUSD, GBPUSD ve USDCAD’de bugün önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir.

Ekonomik takvime baktığımızda ise Almanya ZEW ekonomik hissiyatı 11.2 ile beklentilerden iyi gelirken, Euro Bölgesi ZEW ekonomik hissiyatı da 21.5 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veriler tabi ki euro için pozitif oldu ve EUR/USD’de de hafif alıcılı seyir devam ediyor bugün. Raporu yayınlayan ZEW, Çin’den son dönemde gelen iyi verilerin yatırımcıların beklentilerini de yükselttiğine dikkat çekti ve Brexit’in Almanya için de önemli bir risk unsuru olduğunu belirtti.

EUR/USD gelen veriler sonrası 1.1340 bölgesine kadar yükselirken paritede alıcılar dümende kalmaya devam ediyorlar. Dolar endeksindeki zayıflamanın da etkisiyle alıcılı seyrin devam ettiği paritede yükselişlerin sürmesi durumunda gözlerimiz 1.1400 ve 1.1450 seviyelerinde olacak. Gevşemelerde ise 1.1260 ve 1.1160 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. 1.13 bölgesi üzerinde kalındığı sürece toparlanma devam edebilir.

GBP/USD ‘den ise bahsederken sık sık Brexit konusuna dikkat çekiyoruz ve bugün ORB‘nin yayınladığı anket sonucuna göre AB’de kalmak isteyenlerin oranının %52, ayrılmak isteyenlerin de %43 olarak açıklanmasının ardından GBP/USD’de dün dolardaki zayıflamayla başlayan yükselişler hız kazandı. Yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde 1.4390 bölgesinin geçilmesi düşüş trendinin kırılmasına sebep olacağı için buranın geçilmesiyle yükselişler hız kazanabilir. Ardından 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.4450 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise destek olarak 1.4260 ve 1.4170 bölgeleri takip edilebilir. 1.4360 bölgesi üzerindeki günlük kapanışlar bize toparlanmanın sinyalini verebilir önümüzdeki dönem için.

GBP/USD tarafında yükselişlerin devam edebilmesi için özellikle 23 Haziran’daki referandum tarihine yaklaşıldıkça yapılacak olan anketlerde AB’de kalmak isteyenlerin çoğunluğu oluşturması ve referandumdan da tabi ki Brexit kararının çıkmaması son derece önemli olacaktır. Diğer yandan da hem GBP/USD hem EUR/USD çiftleri için Fed’in faiz artışı için güvercin tutumuyla birlikte dolardaki kan kaybının devam etmesi gerekiyor. Ancak Çin’den veriler iyi gelmeye devam eder, ve Fed enflasyonda istediği iyileşmeyi görmeye başlarsa yeniden faiz artışlarının gündeme gelmesiyle doların düştüğü yerden kalktığına ve paritelerde baskıyı tekrar arttırdığına şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.