FOMC Tutanakları Raporu – 08.10.2014

FOMC Tutanakları Doları Vurdu

Sürpriz bir şekilde ‘considerable time’ ifadesinin kaldırılmadığı Üç hafta önceki FOMC toplantısının tutanaklarında dolar için negatif sürprizler var. 
  • Bazı üyeler ileriye dönük faiz yönlendirmesindeki değişikliğin (‘considerable time’ ifadesinin kaldırılması) yanlış yorumlanabileceği çekincelerini paylaşıyor,
  • Bazı üyeler yükselen doların ihracat ve büyüme için risk oluşturduğu görüşünde,
  • Fed üyeleri global ekonomik yavaşlamayı ABD için en önemli risklerden biri olarak görüyor,
  • Bir çok üye istihdam kaynaklarının potansiyelin altında kullanıldığı görüşünde(iş gücüne katılım oranı ve underemployment),
  • Fed üyeleri ileriye dönük faiz yönlendirmesini değiştirme konusunda sabırlı olma çağrısı yapıyor ve bazı üyeler yönlendirmede yapılacak olan değişikliklerin para piyasası koşullarını ‘sıkılaştırabileceği’ kaygısında.
Tutanaklarda üyelerin ‘Fed şahinleşiyor’ şeklinde bir algıdan çekindiklerini ve ‘considerable time’ ifadesinin de bu nedenle karar metninde kaldığını açık bir şekilde görüyoruz. Bu ay sonundaki toplantıda da bu ifadenin kaldırılmama ihtimali yüksek. 
Ayrıca bir çok üye değerlenen doların büyüme ve ihracat üzerinde yarattığı risklerden endişeli. Tutanakları beklenenden daha gevşek tonda yapan diğer önemli neden de bu.
Kısacası Fed şahinleşiyormuş gibi algılanmaktan sakınıyor ve yükselen doların negatif etkilerinden rahatsız. Bu da erken faiz artışı ihtimalini neredeyse ortadan kaldırıyor.
Gevşek tondaki tutanaklar doğal olarak USD satışları getirdi. Dolar endeksi  85.40 altına kadar gerileyerek son bir hafta dibini görürken GBPUSD 1.6160 üzerine, EURUSD 1.2740 üzerine tırmanarak bir hafta zirvesini tazeledi. Son günlerdeki toparlanmanın gevşek tondaki FOMC tutanakları sonrası devamı gelebilir.
Forex Koçu bu kritik anlarda canlı yayın, strateji ve sinyalleri ile üyelerine tam destek sağladı ve GBPUSD sinyali ile keskin yükselişi üyeleri için fırsata çevirmeyi bildi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.