GBP / USD Paritesi Yorumu 19.02.2016

Brexit Riskleri GBPUSD İçin Neden Önemli?

Haftanın son işlem gününde gözler ABD’den gelecek olan TÜFE rakamlarında ve beklentiden farklı olarak gelecek verilerle birlikte paritelerde hareketliliğin arttığına şahit olabiliriz bugün. ABD’ye gelmeden önce İngiltere’den perakende satışlar verilerini takip ettik. Aylık bazda %2.3 ile beklentilerden çok iyi gelen perakende satışlar, yıllık bazda da %5.2 ile beklentilerin üzerinde geldi. Kamu sektörü net borçlanmaları ise -11.8 milyar sterlin ile beklentilerin altında kaldı.
Yıllık bazda baktığımızda gıda ve gıda dışı satışlardan önemli artış yaşanırken, online satışlarda da önemli bir artış yaşandığını söyleyebiliriz. Gelen veriler GBP için son derece pozitif olsa da GBPUSD’de yükseliş yaşanması beklentilerinin aksine hızlı bir düşüşe şahit olduk.
Bir çok kez altını çizdiğimiz gibi Brexit (Avrupa Birliği’nden çıkış) ihtimalleri İngiltere ekonomisi için risk oluşturmaya devam ediyor. İngiltere ve Avrupa Birliği arasında müzakereler devam ediyor hala ve Başbakan Cameron, müzakerelerden olumlu sonuçlar çıkması durumunda AB’de kalınmasından yana kampanya başlatabileceğini söylese de Haziran’da yapılması beklenen referandumun oluşturduğu riskler hala önemini koruyor. Ekonomistlerin çoğu da Brexit risklerinin altını çizerken, İngiltere’nin AB’de kalmasının ekonomiye katkılarının zararlarından çok daha fazla olacağını belirtiyorlar.
GBPUSD paritesine dönecek olursak zaman zaman toparlanmalar yaşansa da bu hafta ABD dolar endeksindeki toparlanmanın etkisi ile de satış baskınını devam ettiğini görüyoruz. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi ile 1.4230 ve 1.4200 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Yukarıda ise 1.4360 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Yeniden bir toparlanmadan bahsedebilmemiz için bu bölge üzerinde kapanışlar görmemiz son derece önemli.

Kısacası yalnızca İngiltere’den gelecek olan veriler değil, Brexit ihtimalleri ile ilgili gelişmeler de GBPUSD paritesi için etkili rol oynamaya devam edecek önümüzdeki dönemde. Kısa vadede toparlanmalar görebiliriz ancak orta ve uzun vadede parite üzerindeki baskını devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.