GBPUSD’de Düşüş Sürer mi? – 15 Kasım 2016

Enflasyon Raporu Sonrası GBPUSD'de Son Durum Ne?

İngiltere’den (Birleşik Krallık) Ekim ayı enflasyon raporu yayınlandı. Eylül ayında %1.0 olarak gerçekleşen enflasyonun Ekim ayında %1.1’e yükselmesi beklenirken %0.9 seviyesine gerileme yaşandı.

Brexit sonrası İngiltere’den büyüme ile birlikte enflasyon en çok takip edilen verilerden biri. Kurlarda yaşanan düşüşün ithalat fiyatları üzerinden enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturması bekleniyor.

Kaynak: ONS
Kaynak: ONS

Bugün açıklanan veri bu açıdan bir hayal kırıklığıydı. Diğer bir önemli tüketici enflasyonu göstergesi olan çekirdek TÜFE de %1.2 ile beklentilerin hafif altında kaldı. Üretici enflasyonu tarafında ise beklenti üzeri bir tablo var. ÜFE girdisi %4.6 ile beklentiden çok daha yüksek gelirken ÜFE çıktısı da %0.6 ile beklentinin iki hızda arttı.

Manşet enflasyonun beklenti altı kalmasının en önemli sorumlusu kıyafet kalemi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde %2.3 yükselen bu kalem bu sene sadece %0.2 artmış. Diğer yandan bu sene enflasyona en büyük katkıyı ulaşım kalemi sağlarken gıda ve alkolsüz içecekler kalemi enflasyondan en çok çalan kalem olmuş. Ekim ayında yaşanan bu düşüşün enflasyonda trendi değiştirmediğini belirtelim. Önümüzdeki aylarda gerileyen kurların etkisiyle enflasyonda yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Beklenti altı kalan enflasyon verileri sonrası pound, dolar karşısında 1.24 altına geriledi. Bu düşüşle son iki haftanın toparlanma trend hattı da kırılmış oldu. 1.2350 – 1.2340 bölgesinin de satıcılara karşı koyamaması durumunda baskı daha da artarak GBPUSD’yi 1.20’lere kadar itebilir. Yani bundan sonra takip edilmesi gereken seviye 1.2350 – 1.2340 bölgesi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.