Güçlenen Dolar EUR/USD Paritesini Baskılıyor…

Küresel ölçekte dolar endeksi değer kazanmaya devam ediyor. Bu fiyatlamanın sebeplerini daha önceki analizlerimizde belirtmemize karşın kısa bir hatırlatma daha yapalım;

  1. Küresel ölçekte korona virüsüne yönelik günlük vaka sayıları rekor kırıyor. Bu durumun reel ekonomilerin yeniden duracağı beklentilerini güçlendirmesi ile riskten korunma güdüsü eşliğinde ABD dolarına talep artmış durumda.
  2. ABD’de başkanlık seçimlerine çok kısa bir süre kaldı. 3 Kasımda gerçekleştirilecek seçimlerin sonrasına ilişkin ciddi bir belirsizlik bulunuyor. ABD’nin yeni başkanının Trump mı yoksa Biden mi olacağına yönelik belirsizlik dolar talebi oluşturuyor.
  3. Seçim öncesi bir teşvik paketinin çıkacağına yönelik beklentiler ciddi anlamda zarar gördü. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında devam eden görüşmeler oldukça ağır işliyor ve henüz somut bir adım yok. Seçim sonrası olası belirsizliği de göz önüne aldığımızda dolara olan talep artışı oldukça normal.

Tüm bu gerekçeler eşliğinde dolar endeksi ( DXY ) 93.00 seviyesinin üzerine yükselmiş durumda. Bu durum da doğal olarak EUR/USD paritesini aşağı çekiyor.

Euro tarafında ise yarın gerçekleştirilecek olan ECB toplantısını izlemek gerek. Bankanın faiz oranlarında değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Yalnız ek teşvik adımlarının geleceğine yönelik kuvvetli cümleler görebiliriz. Zaten piyasa beklentisi Aralık ayında 500 milyar euroluk ek paketin açıklanacağı şeklinde.

Bu noktada teknik olarak 1.1800 desteğinin aşağı yönde geçilmesi ile 1.1740 yükselen kanal alt bandına ulaşıldığını izlemekteyiz. Kısa vadede geri çekilmenin devamı açısından güçlü bir destek seviyesi olduğunu belirtelim. Dolaysıyla bu destek seviyesinin kırılması ile 1.1700 seviyelerinin aşağısı test edilebilir. 1.1640 ve 1.1600 diğer destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

Paritenin 1.1740 desteğinin üzerinde tutunması durumunda ise 1.1800 – 1.1840 seviyesine kadar takalar oluşabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.