Enflasyon Raporu Sonrası TL’de Değer Kaybı Devam Ediyor.

Gün içerisinde tüm gözler noktası TCMB’nin yılın son enflasyon raporu sunumundaydı. Son dönemde TL’de oluşan sert değer kaybına ilişkin Başkan Murat Uysal’ın açıklamaları ve enflasyon beklentilerine yönelik tahminler dikkatle takip edildi. Öncelikle bankanın yıl sonu enflasyon beklentisini daha önce açıkladığı %8.9 seviyesinden %12.1 seviyesine yükselttiğini söyleyelim.  2021 yılına ilişkin beklenti ise %6.2 seviyesinden %9.4 seviyesine yükseltildiği görüldü.

Başkan Uysal’ın açıklamalarını değerlendirdiğimizde mevcut para politikasını devam ettirecekleri izlenimi aldık. Açıklamalarda önemli başlıkları şu şekilde belirleyebiliriz:

  • Reel kur seviyesinin oldukça değersiz olduğu değerlendirmesi yapıldı. Yalnız kurun mevcut seviyesinin olağanüstü konjonktür nedeni ile oluştuğunu ve normalleşeceği beklentisini paylaşması önemliydi.
  • Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir beklentilerinin olmadığını söylemesi kritik bir açıklamaydı.
  • Ciddi bir sıkılaştırma politikası yürütüldüğü ve bunun etkilerinin kısmen görüldüğü belirtildi. Sıkılaştırmanın devam ettiği ve enflasyonu iyileştirmek adına gerekli olan tüm önlemleri ( buna politika faizini artırmak da dahil ) alabileceklerini belirtti.
  • Mevcut sıkılaştırmanın enflasyonda iyileşme sağlanana kadar devam edeceği dile getirildi.
  • Sadeleşme politikasından kalıcı bir uzaklaşma olmadığını, simetrik koridor politikasının devam ettiğini ve GLP ile para politikasında esneklik oluşturulduğu cümlesini de not ettik.
  • Merkez Bankası’nın rezervlerinin kısa vadede yükümlülüklerini yerine getirebilecek yeterlilikte olduğu dile getirildi.
  • Swap anlaşması noktasında da görüşmelerin devam ettiği ve somut adımın yakında atılabileceği belirtildi.
  • Önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulması noktasında tüm araçların kullanılabileceğinin de altı çizildi.

Genel itibari ile konuşmanın satır başlarını paylaştık. Piyasalara pozitif etkisi ise olmadı. Bilakis Başkan Murat Uysal’ın konuşması esnasında Dolar/TL paritesi 8.25 seviyesinin üzerine yükseldi. An itibari ile 8.26 seviyesinin üzeri test ediliyor.

TCMB’nin mevcut politikalarında ısrar edeceği izlenimi piyasalar açısından olumlu bir görüntü sunmuyor. Başkanın da dediği TL aşırı değersiz ve risk primi de oldukça yüksek. Buna rağmen daha sade ve önden yüklemeli bir faiz artırımının yerine AOFM’yi yükselterek atılan adımlara piyasa pozitif cevap vermiyor. Bu politikaların devam edeceğinin teyidi TL’de değer kaybının devamını sağlıyor.

8.25 üzeri fiyatlama önemli. Kurun ateşi hala yüksek. Bu noktada yukarı yönde fiyatlamalar devam ediyor. Teknik olarak kısa vadede hedef vermek oldukça zor yalnız 8.50 – 8.55 bölgesini dikkatle izlemekteyiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.