Günlük Ekonomik Takvim – 17 Ocak 2017

Ekonomik Takvimde Bugün Neler Var?

Herkese iyi günler ve günaydın… Dün ABD’de piyasaların Martin Luther King günü dolayısıyla kapalı olması sebebiyle hacim düşüklüğünden dolayı paritelerde son derece sınırlı hareketler gördük ancak bugün özlediğimiz hareketlilik geri geliyor. Özellikle İngiltere’den gelecek olan TÜFE verileri ve Başbakan May’in yapacağı Brexit konuşması GBPUSD paritesinde sert fiyatlamalar görmemize sebep olabilir. İşte günün öne çıkan diğer gelişmeleri;

12.30’da İngiltere’den TÜFE (beklenti %1.4) ve çekirdek TÜFE (beklenti %1.4) açıklanacak. Brexit sonrası sert değer kaybı yaşayan Sterlin’in enflasyonda yukarı yönlü baskı yaratacağı bekleniyordu ve bu dakikalarda dikkatler GBPUSD’de olacak. Beklenti üzeri gelecek olan veri Sterlin için pozitif olur.

13.00’da Almanya’dan ZEW ekonomik hissiyatı (beklenti 18.9) açıklanıyor. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması ile EURUSD’de toparlanmalar yaşanabilir.

16.30’da ABD’den Empire State imalat endeksi (beklenti 8.1) açıklanacak ancak gelen verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

Gün içerisinde ise Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi açıklanıyor. Yeni Zelanda ekonomisinde süt ürünleri son derece önemli yer tutuyor ve gelecek olan veride iyileşme yaşanması NZD’ye pozitif yansır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.