GBPUSD’de Son Durum Ne? – 17 Ocak 2017

May Konuşması Poundu Nasıl Etkiler?

İngiltere Merkez Bankası BoE Başkanı Carney dün akşam Londra’da bir üniversitede yaptığı konuşmada önümüzdeki bir kaç yılda İngiltere’de daha yavaş büyüme beklediğini belirtti.

BoE’nin yüksek enflasyona çok az bir toleransı olduğunu söyleyen Carney fakat %2.00 hedefi üzeri enflasyonu belli limitler çerçevesinde hoş görebileceklerini belirtti. Sterlinde yaşanan düşüşün enflasyonu bu sene içerisinde BoE’nin hedefi üzerine çıkarma ihtimali yüksek ve piyasalar büyümeyi destekleme çabasındaki BoE’nin hedef üzerinde enflasyona ne kadar tahammül edebileceğini merak ediyor.

Carney belli limitleri aşmadığı sürece enflasyondaki yükselişe izin vereceklerini belirtti dün akşamki konuşmasında. Tabi bu limitin ne olacağı konusunda bir ipucu yok fakat büyüme negatif bölgeye geçmediği sürece BoE enflasyonun uzunca bir süre hedefinin üzerinde dolaşmasını istemeyecektir. %3.00 üzerinde bir enflasyon ve %2.00’ye yakın bir yıllık büyüme tablosu BoE’nin politikasını değiştirmesine (faiz artırmasına veya beklentisini yaratmasına) neden olabilir.

GBPUSD, İngiltere Başbakanı Theresa May’in ‘Hard Brexit’ yolunu seçme ihtimalinin artmasıyla birlikte haftaya 1.20 altında başlamıştı. Toparlanma GBPUSD’yi 1.2130 üzerine kadar taşıdı ve piyasalar şimdi bugün 14.45’de May’in yapacağı konuşmayı beklemeye geçmiş durumda.

Sabah saatlerinde gelen yükselişle Cuma gününün dip seviyesi görülmüş oldu. Yani cuma kapanış ile bu hafta açılış arasında oluşan boşluk kısmen kapandı diyebiliriz. May’in yapacağı konuşmadan önce İngiltere’den Aralık ayı enflasyon raporu yayınlanacak ve piyasalar enflasyonun %1.4’e yükselmesini bekleniyor. Yarın da istihdam verileri açıklanacak.

GBPUSD için 1.21 – 1.2080 bölgesi aşağıda artık destek haline gelmiş durumda. Bu bölgenin tekrar kırılması yeni bir 1.20 tehdidi oluşturabilir. Diğer yandan 1.2140 – 1.2120 bölgesi direnç ve aşılırsa 1.22 seviyelerine doğru bir yükselişin önü açılabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.