Günün Grafiği: USDTRY Çift Dip Formasyonu

USDTRY’de perşembe günü başlayan yukarı yönlü hareketlenme cuma günü de devam etti ve beş gün sonra ilk kez 2.85 üzerine tırmandı. Piyasalar çarşamba akşamki FOMC kararlarını beklerken sadece liraya karşı değil Güney Afrika Randı (ZAR), Meksika Pesosu (MXN) gibi diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı da güçleniyor son günlerde dolar.

USDTRY’deki yukarı yönlü bu hareketlenme ile formasyon seven yatırımcıların en çok hoşuna giden formasyonlardan biri de kendini daha fazla belli etmeye başladı. 2.87 – 2.8050 bölgesinde oluşan çift dip formasyonu boyun hattının, yani 2.87 bölgesinin, aşılmasıyla birlikte 650 pipslik bir yükselişi ima ediyor. Bu da 2.9350’lere doğru bir yükseliş anlamına geliyor.

2016_04_25_USDTRY_ciftdip
Büyütmek için grafiğe tıklayın

Formasyon hala oluşma aşamasında. Fiyatın 2.87 direnç bölgesine ulaşması ve bu bölgeyi aşması gerekiyor. Diğer yandan şu an 2.8460’larda olan fiyat eğer tekrar aşağı yönlü bir harekete kalkışır ve 2.80’leri denerse formasyon geçerliliğini yitirecektir.

Çarşamba akşamki FOMC kararları temel tarafta formasyonu destekleyebilecek en önemli gelişme olarak ön plana çıkıyor. Faiz artışı beklenmiyor fakat FOMC’den global ekonomi ve enflasyon ile ilgili iyimser yorumlar Haziran faiz artışı için yeşil ışık olarak algılanabilir ve USDTRY’deki yukarı yönlü harekete hız katarak formasyonu destekleyebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.