Bu Hafta Hangi Gelişmeler Öne Çıkacak? – 18 Şubat 2017

Ekonomik Takvimde Bu Hafta Neler Var?

Geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde yaptığı sunumda ileriye yönelik şahin mesajlar vermişti ve ABD’den hafta boyunca iyi gelen verilere rağmen Dolar endeksinin üzerindeki baskıdan kurtulamadığını gördük. Bu hafta da yine birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor olacak. İşte bizleri bekleyecek olan gelişmeler :

Pazartesi günü ABD’de piyasalar tatilde olacak. Asya seansında ise Yeni Zelanda’dan ÜFE verilerini takip edeceğiz.

10.00’da Almanya’dan ÜFE (beklenti %0.3) rakamları açıklanacak ancak gelecek olan verilerin EURUSD üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

14.00’da İngiltere’den CBI sanayi siparişleri beklentileri açıklanıyor.

16.30’da ise Kanada’dan toplan satışlar açıklanacak ve gelen veri doğrultusunda USDCAD’de önemli hareketlilikler yaşanabilir.

Salı :

Avustralya’dan para politikası tutanakları Asya seansının en önemli gelişmesi olacak. Kısacası AUDUSD’de hareketliliğe hazırlıklı olmakta fayda var.

11.00’dan itibaren Euro Bölgesi’nden imalat ve hizmetler PMI verileri açıklanmaya başlayacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler Euro için pozitif olur.

16.50’de Fed üyesi Kashkari’nin para politikası ile ilgili verebileceği mesajları takip edeceğiz.

17.45’te ABD’den imalat PMI (beklenti 54.8) ve hizmetler PMI verileri açıklanıyor ancak gelecek verilerin dolar üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

20.00’da ise bu kez Fed üyesi Harker’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Çarşamba :

Asya seansında Avustralya Merkez Bankası Başkanı Lowe açıklamalarda bulunacak. Para politikasına yönelik gelecek açıklamalar AUDUSD’ye hareketlilik getirebilir.

12.30’da İngiltere’den büyüme (beklenti %0.6) verisini izleyeceğiz. Gelecek olan verinin beklenti altı kalması GBPUSD üzerinde baskı oluşturabilir.

13.00’da Euro Bölgesi’nden TÜFE (beklenti %1.8) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri Euro için pozitif olur.

14.30’da Türkiye’den kapasite kullanım oranı ve imalat güvenli açıklanıyor.

16.30’da Kanada’dan perakende satışlar verilerini izleyeceğiz. Gelecek olan veriler doğrultusunda USDCAD’de önemli hareketlilikler yaşanabilir.

22.00’da ise FOMC tutanakları yayınlanacak. Fed’in son para politikası toplantısında neler konuşuldu bunların detaylarını öğreneceğiz ve ileriye yönelik verilecek mesajlar ile birlikte piyasalarda hareketlilik bu dakikalarda artabilir.

Perşembe :

Asya seansında Avustralya’dan açıklanacak özel yeni sermaye giderleri (beklenti -%1.0) açıklanacak.

10.00’da Almanya’dan büyüme (beklenti %0.4) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri Euro için pozitif olur.

14.00’da İngiltere’den CBI gerçekleşmiş satışlar açıklanacak ancak gelecek olan verinin GBPUSD üzerindeki etkisi sınırlı olur.

16.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Başvurularda düşüş yaşanması dolar için pozitif olacaktır.

19.00’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanıyor ve bu dakikalarda petrol ve USDCAD’de sert fiyatlamalarda hazırlı olmakta fayda var.

Cuma :

Asya seansında yine RBA Başkanı yeniden açıklamalarda bulunacak.

12.30’da İngiltere’den BBA ipotek onayları açıklanıyor. Ancak gelecek olan verinin GBP üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

16.30’da Kanada’dan TÜFE ve çekirdek TÜFE verileri gelecek. Beklenti altı kalacak olan rakamlar CAD için negatif olur.

18.00’da ABD’den yeni konut satışları ve Michigan tüketici güveni & enflasyon beklentileri açıklanacak. Bu dakikalarda dolar bacaklı paritelerde hareketlilik artabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.