İşte Asya Seansında Bilmeniz Gerekenler – 28 Aralık 2016

Asya Borsalarında Son Durum Ne?

Asya seansında dün olduğu gibi bu gece de dikkatler Japonya’dan yayınlanan verilerdeydi. Öncü sanayi üretimi Kasım ayında %1.5 ile beklentilerin altında kalırken Ekim ayında %0.2 gerileyen perakende satışlar Kasım ayında %1.7 ile beklentilerden daha hızlı artmış.

Sanayi üretimi dördüncü çeyrek büyüme için perakende satışlar hem enflasyon hem de büyüme açısından önemli veriler. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip Japonya üçüncü çeyrekte %0.3 büyümüştü ve dün açıklanan en son enflasyon raporuna göre ülke hala eksi enflasyonda.

Dünkü raporumuzda Japonya Merkez Bankası BoJ’un bundan sonra atabileceği yeni parasal gevşeme adımlarını ve USDJPY ile ilgili görüşlerimizi paylaşmıştık. Her ikisini de tekrarlayalım. Bundan sonra faizleri daha eksiye çekmek ve düşük bir ihtimal de olsa helikopter para gibi politika opsiyonları var BoJ’un. USDJPY için ise 118.50 direnci kritik seviye ve altında kaldığı sürece 115.00 seviyelerine doğru bir gevşeme ihtimali var.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei endeksi %0.19, Avustralya ASX endeksi %1.00 ve Hong Kong HSI endeksi %0.50’ye yakın primliyken Güney Kore KOSPI %0.87, Çin endekslerinde ise ortalamada %0.40 kayıp var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.