Mayıs Ayında Piyasalara Hangi Gelişmeler Yön Verecek? – 02 Mayıs 2017

Doları Neler Etkileyecek?

Piyasalarda Nisan ayı geride kaldı ve oldukça hareketli geçecek olan bir Mayıs ayına artık girmiş bulunuyoruz. Özellikle bu ayın ilk haftası hem Çarşamba günkü FOMC toplantısı hem de Cuma günü gelecek olan tarım dışı istihdam verileri ile oldukça hızlı geçecek.

ABD’de ayın geri kalanına baktığımızda 12 Mayıs’ta TÜFE ve iç talebin önemli göstergesi olan perakende satışlar açıklanacak. 24 Mayıs’ta ise dikkatler bu hafta yapılacak olan FOMC toplantısının tutanaklarına çevrilecek. 30 Mayıs’ta da Fed’in takip ettiği enflasyon göstergesi çekirdek PCE fiyat endeksi dolar için oldukça önemli.

İngiltere’de GBPUSD için ilk kritik gün 4 Mayıs. Hizmetler PMI verisi açıklanıyor ve beklenti üzeri bir veri görmemiz halinde sterlinde yaşanan değer kazanımları hız kazanabilir. 11 Mayıs’ta da İngiltere Merkez Bankası faiz oranı kararını verecek. Beklentiler faizlerin sabit tutulacağı yönünde olsa da sürprizlere hazırlıklı olmakta fayda var. 17 Mayıs’taki ortalama kazançlar endeksi ve istihdam verilerinin ne kadar önemli olduğunu artık söylemeye gerek yok diye düşünüyoruz.

Euro için 7 Mayıs yani bu pazar Fransa Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri ilk turda olduğu gibi hayati önem taşıyor. İkinci turda Macron ve Le Pen ikilisi yarışacak ve beklentiler çok yüksek bir ihtimalle Macron’un yarışı açık ara önde bitireceği yönünde. Bu senaryo hayata geçerse EURUSD için yeniden yükselişlerin habercisi olabilir.

Yurt içinde gözler 3 Mayıs’ta açıklanacak olan enflasyon rakamlarında olacak. Son iki aydır çift hanelere yükselmiş olan enflasyonda yükselişin devam etmesi TL’ye negatif yansıyabilir. Bu aynı zamanda TCMB’nin önümüzdeki toplantılarda yeniden parasal sıkılaştırmaya gitme ihtimallerini de artıracaktır.

Son olarak Asya tarafına da değinmeden geçmeyelim. 11 Mayıs Yeni Zelanda Merkez Bankası kararları ve 18 Mayıs’ta Japonya öncü büyüme verileri yakından takip edilmeli. Avustralya’dan ise 9 Mayıs’ta perakende satışlar ve yine 18 Mayıs’ta istihdam verileri AUDUSD için oldukça önemli olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.