Ons Altın FED Toplantısına Odaklandı…

Ons altın fiyatlarında aşağı yönde hareketlerin oluştuğunu izlemekteyiz. Özellikle $1862 üzerinde kalıcılığın sağlanamaması geri çekilmenin bir miktar hızlanmasını sağladı. Yalnız bu hafta FED toplantısı bulunduğu için kısa vadede yön tayin etmek sarı metal için bir hayli zor. Bu toplantıda yapılan açıklamalara göre fiyatlarda hareketlilik hız kazanabilir. Öncelikle FED’in faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Bunun yanında 120 milyar dolarlık aylık varlık alım miktarının da sabit kalması kesin… Fakat önümüzdeki dönemde bu politikaların ne şekilde değişebileceğine yönelik sinyal piyasalar açısından çok daha önemli olacak. Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık ek teşvik paketi ile birlikte enflasyon beklentilerinin yükselmesi, FED’in varlık alım programını azaltarak gevşek para politikasını bir miktar kısabileceği izlenimi oluşturmuştu. Yalnız FED Başkanı Powell son yaptığı toplantıda hem faiz artırımını hem de varlık alım miktarını azaltmaya ilişkin adımları yakın vadede düşünmediklerini beyan etmişti. Çarşamba günü açıklanacak toplantı sonucunun ardından Powell son yaptığı konuşmayı tekrar etmesi piyasaları rahatlatabilir. Bu durumda ons altın fiyatların yukarı yönde hareketlilik görebiliriz.

Teknik olarak;

Yükseliş hareketi için $1862 ara direncini izlesek de $1875 seviyesinin çok daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Düşen trend direnci konumunda bulunan bu seviyenin aşılabilmesi durumunda kısa vadede $1900 seviyesi ile $1922 – $1930 bölgesini takip etmeye başlayacağız.

Bu yönde bir fiyatlamanın görülememesi ise teknik olarak gri çekilmeye sebebiyet verebilir. Böylelikle $1835 ve $1825 desteklerini takip etmeye başlayacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.