S&P500 Endeksinde Toparlanma Çabaları…

Küresel piyasalarda satış baskısının derin olmadığını ve hafif kar satışlarının ardından alımların geldiğini görmekteyiz. Bu noktada ABD teşvik paketi ve aşı haberlerine yönelik gelişmeler bu hareketlerde ana unsurlar olarak ön plana çıkıyor. Bahsettiğimiz iki unsura yönelik son gelişmeleri kısaca hatırlatıp S&P500 endeksinin teknik görüntüsünü inceleyelim:

  1. ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer teşvik paketinin Mart ayı ortasında onaylanmasının hedeflendiğini açıklaması piyasalarda morali bozmuştu. Yalnız Biden’ın iki hafta içerisinde teşvik paketinin kongreye geleceğini söylemesi pozitif hava oluşturdu.
  2. Moderna’nın ürettiği aşının İngiltere’de ortaya çıkan mutant virüse karşı koroma sağladığını bununla birlikte Güney Afrika’da beliren virüse karşı da İngiltere’de ortaya çıkan mutant virüsle kıyaslandığında daha düşük başarıda olduğunu bildirdi.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda ABD endekslerinde düne göre toparlanma oluştuğunu izlemekteyiz. Teknik olarak 3232 seviyesinden başlayan yükseliş trendi korunuyor. Bu durum yukarı yönde hareketin devamı adına önemli durmakta… Dolayısıyla yükseliş trendinin güncel değeri olarak izlediğimiz 3820 desteği kırılmadığı sürece yukarıda 3866 zirvesini takip etmeyi sürdürmekteyiz. Bu direnç seviyesinin aşılması durumunda alımların hız kazanabileceğini ve bu sayede 3910 seviyesinin potaya girebileceğini düşünüyoruz.

Geri çekilmenin oluşması adına ise 3840 ara desteği ile 3820 seviyesini yakından izliyoruz. Özellikle 3820 desteğine kadar oluşan gerilemeleri kar satışı olarak değerlendirmekteyiz. Buna karşılık bu destek seviyesinin kırılabilmesi durumunda 3781 ve 3747 desteklerini takip etmeye başlayacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.