Ons Altında Geri Çekilme Hız Kazandı. Gözler Teşvik Paketi Gelişmelerinde…

Ons altın fiyatlarında $1830 desteğinin kırılması ile aşağı yönde baskının hız kazandığını takip etmekteyiz. Özellikle aşı tedarikine yönelik olumsuz algının bir miktar azalması ve bu sayede ekonomik toparlanmanın sağlanabileceğine yönelik beklentilerin oluşturduğu risk alma iştahı ile mevcut geri çekilme açıklanabilir. Bu sayede $1810 desteğine yaklaşan fiyatlamaları takip etmekteyiz. Geri çekilmenin devamı adına ilk olarak bu seviyeyi izliyoruz. Bu noktada satış baskısının artması ile $1810 desteği kırılabilirse aşağı yönde hareketin alçalan kanal formasyonu alt bandı olarak takip ettiğimiz $1795 desteğine kadar sürme ihtimali oluşacaktır.

Sarı metalde yukarı yönde hareketlerin oluşması adına $1830 artık direnç olarak takip edeceğimiz ilk seviye konumunda bulunuyor. Bu seviyenin aşılmasını sağlayacak fiyatlamalarda $1847 ara direncini takip edecek olsak da daha majör bir yükseliş hareketi açısından alçalan kanal üst bandı olan $1865 direncini önemle izleyeceğiz. Bu seviyeye kadar oluşacak yükseliş hareketlileri hala tepki olarak nitelendirilecek olsa da bu seviyenin aşılması ile $1900 – $1920 seviyelerinin hedef konumuna yerleşeceğini şimdiden hatırlatalım.

Fiyatlamalar açısından ABD’de devam eden teşvik görüşmelerini yakından izlemek gerekmekte. 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketine karşılık Cumhuriyetçiler çok daha ufak bir paket açıkladır. Buna karşılık Demokratların, paketi Cumhuriyetçilerin yardımı olmadan geçirme ihtimali bulunuyor. Bu ihtimalin gerçekleşmesi ABD tahvil getirileri üzerinde baskı oluşturarak altına olan talebi artırabilir düşüncesindeyiz. Dolayısıyla ABD teşvik paketine ait gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.