Gümüş Fiyatlarında Satışlar Hızlanıyor.

Geçtiğimiz hafta gümüş fiyatlarında oluşan sert yükseliş hareketleri sonucu $30.00 seviyesinin üzeri test edilmesine karşılık bu seviyeden satış baskısının oluştuğunu ve dengelenme çabaları olduğunu görmekteyiz. Mevcut durumda EURUSD paritesinde oluşan geri çekilmenin dolar endeksini güçlendirmesi de gümüşte görülen satış baskısının en önemli nedenlerinden gösterilebilir. Özellikle dolar endeksinde yukarı yönde fiyatlamaların devam etmesi gümüş fiyatlarında satış baskısının sürme ihtimalini canlı tutacaktır. Böyle bir durumda ilk olarak $26.00 seviyesini takip ediyor olsak da yükselen trend desteği konumunda bulunan $25.00 seviyesinin çok daha önemli olduğunu düşünmekteyiz.

$25.00 seviyesini önemli yapan nokta ise $22.00 seviyesinden $30.00 seviyesine yaşanan yükselişin fibo %61.8 desteğine tekabül etmesidir. Dolayısıyla bu destek seviyesinin kırılması satış baskısının ivme kazanmasına olanak tanıyarak $23.70 ve $22.80 desteklerinin önünü açabilir.

Şimdilik yaşanan geri çekilmeyi dengelenme olarak tanımladığımızı belirtmiştik Dolayısıyla yukarı yönde hareketlerin görülme olasılığını dışlamıyoruz. Yalnız böyle bir hareketin oluşması adına ilk olarak $27.00 seviyesini izlemekteyiz. Bu seviyenin üzerinde kısa vadede alımların hız kazanabileceğini ve $27.70 – $28.10 bölgesinin hedeflenebileceğini söyleyelim.  Majör bir yükseliş açısından $30.00 üzerinde kalıcılık sağlayan fiyatlamalar görmemiz gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.