Piyasalarda Doha Etkisi

Doha Zirvesi’nde OPEC ve Rusya’nın üretimi ‘dondurma’ anlaşmasına varamamasıyla piyasalar haftaya tatsız bir başlangıç yaptı. Çin Şangay Bileşik ve Şenzen CSI30 endeksleri %1 üzerinde eksideyken, Avustralya ASX endeksinde %0.40, Güney Kore KOSPI endeksinde %0.28 kayıp var. Cumartesi günü meydana gelen ikinci büyük deprem sonrası ise Japonya Nikkei endeksinde %3.40 ile daha büyük bir kayıp görüyoruz.

Piyasaların haftalardır beklediği Doha Zirvesi petrol piyasaları için büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Hayal kırıklığının nedeni Suudi Arabistan’ın İran’ın da anlaşmaya katılmasını şart koşarken İran’ın yaptırımlar öncesi seviyelere ulaşana kadar üretimi sınırlamaya yanaşmaması.

İran’ın anlaşmaya katılmayacağı bilinmeyen bir şey değildi zaten. Suudi Arabistan’ın da İran dahil bütün OPEC üyelerinin anlaşmaya katılmasını şart koştuğunu biliyorduk. Bu nedenle de Doha Zirvesi’nden bir anlaşma çıkma ihtimali çok düşüktü Suudi Arabistan bir taviz vermediği sürece, ki İran ve Suudi Arabistan arasındaki politik çekişmeler göz önüne alındığında Suudi Arabistan’ın da böylesi bir taviz verme ihtimali yok denecek kadar azdı. Yani zaten ölü doğmuş bir zirveydi Doha Zirvesi ve büyük bir hayal kırıklığı yaratması da sürpriz aslında.

Anlaşma yok haberi ile petrol haftaya %5 aşağıda başlarken diğer emtiaları da beraberinde aşağı çekiyor. ALTIN dışında emtialar blokunda hakim renk kırmızı. Bakır %1, çinko %0.65, aluminum %0.60, Gümüş de %1 ekside Avrupa seansı başlarken. Dolayısıyla CAD ve AUD gibi emtia para birimleri de haftaya baskı altında başladı.

Avrupa ve ABD seansında da petrol piyasaların yönünü belirleyecek olan enstrüman olacak. Ham petrol 39.00 seviyelerinden başlayan toparlanma ile tekrar denge bulmaya çalışıyor. 40.00 üzerine bir hamle baskıyı biraz hafifletebilir. Diğer yandan 39.00 seviyesinin geçilmesiyle bir sonraki durak 38.00 bölgesi olacak. Doha görüşmelerinden bağımsız olarak petrol için daha önceleri de sıkça dile getirdiğimiz görüşümüzde bir değişiklik yok. 40.00 üzerine doğru yükselişlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz ve aşağıda 38.00 desteğinin kırılmasıyla tekrar 35.00 seviyelerine doğru bir hamle bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.