S&P500 Endeksinde Teknik Görünüm…

Geçtiğimiz hafta sert satış baskısının oluşması sonucu 3660 desteğine yaklaşan endeksin bu seviyeden güçlü alımlar ile karşılandığını ve yeniden yükselen kanal formasyonuna döndüğünü görmekteyiz. Bu fiyatlamada özellikle iki unsurun önemli olduğunu düşünüyoruz:

  1. ABD’de korona virüs vaka sayıları ve ölüm oranlarının azalması ile aşı tedarikine ilişkin olumlu gelişmeler…
  2. Başkan Joe Biden’ın açıkladığı 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin onaylanması için Senato ve Temsilciler Meclisi’nde bulunan Demokratlar ile görüşmelerin başlaması…

Bu iki gelişme eşliğinde fiyatlamaların yükselen kanal içerisinde bulunduğunu takip etmekteyiz. Bu noktada kanalın alt bandı güncel değerinin 3817 desteğinden geçtiğini görmekteyiz. Dolayısıyla bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanabildiği sürece yukarı yönde hareketlerin oluşma ihtimali yüksek kalmaya devam edecek. Böyle bir durumda ise 3850 ve 3870 ara dirençlerini takip etmenin yanında yükselen kanal üst bandı olarak 3920 direnci de takibimizde olacak.

Endeksin 3817 desteği üzerinde kalıcılık sağlayamaması durumunda ise satış baskısının görülme olasılığı bir hayli yükselecektir. Bu senaryonun gerçekleşmesi ile kısa vadede 3780 ve 3710 desteklerine kadar gevşeme oluşabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.