Şubat Ayında Piyasaları Bu Gelişmeler Sallayacak! – 31 Ocak 2017

Şubat Ayında Piyasaların Kaderini Belirleyecek Gelişmeler!

Yılın ilk ayını ABD’nin yeni Başkanı Trump’ın politikalarıyla ilgili belirsizlikler ışığında geride bırakıyoruz. Ocak ayı boyunca 2016 son çeyreğin yıldızı olan Dolar’ın genel anlamda bir zayıflama yaşadığına şahit olduk.

Faiz kararlarının bol olduğu bir ay olacak olan şubat ayında paritelerin ve emtiaların kaderini neler belirleyecek sizler için birer birer sıralamak istedik:

Asya Piyasaları;

İlk olarak Yeni Zelanda için hareketli bir ay olacak diyebiliriz. Ayın ilk saatinde bu gece açıklanacak 2016 4.çeyrek istihdam değişikliği ve 4.çeyrek işsizlik oranı verileri açıklanacak. 8 şubat Çarşamba günü ise Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz kararı takip edilecek.

Avustralya da faiz oranı kararı ve istihdam verileriyle ayı geçirecek. 7 şubatta faiz kararı ve 16 şubatta işsizlik değişmi ve işsizlik oranı verileri Avustralya dolarının seyrini değiştirecek.

Asya piyasalarının lokomotifi olan Çin’de yarın ve cuma günü açıklanacak kritik PMI verilerinin yanı sıra, 10 şubatta açıklanacak ticaret dengesi ve 14 şubattaki TÜFE önemli olacak. Trump’ın bahsettiği korumacı politika ile ilgili atacağı adımlar dikkatle edilecek. ABD’nin en çok dış ticaret açığı verdiği ülke olan Çin için Trump’ın adımları ülke içi gelişmelerin önüne geçebilir.

Japonya’da ise Ocak ayının son günü açıklanan faiz kararı sonucu faizlere dokunulmadı. Şubat ayı ise Japonya piyasaları için kısmen biraz daha durgun geçecek. 13 şubattaki büyüme verisi Japon yenine yön verebilecek bir veri olabilir. Ayrıca ABD politikalarıyla ilgili gelişmeler de Japonya’da takip edilecek.

Euro Bölgesi;

Euro bölgesinde ise şubat ayında PMI’lar dışında fazla önemli bir veri olmayacak. Bunun dışında ocak ayının son günü açıklanan olumlu enflasyon verisi %2 enflasyon hedefine bir miktar daha yaklaşıldığını gösterdi. Bu durum tapering diye adlandırılan varlık alımlarının azaltılması konusunu gündeme getirebilir. Bu açıdan Draghi’nin ay içerisinde muhtemel para politikası konulu basın toplantılarının Euro üzerinde etkili olması muhtemeldir.

İngiltere;

İngiltere’de gündem hala Brexit olmaya devam ediyor. Brexit süreciyle ilgili hala net olmayan bazı gündeme maddeleri bulunurken, bu konulardaki gelişmeler İngiltere piyasasının radarında olacak. 8 şubattaki parlamento oylamasında 50.maddenin devreye alınıp mart sonunda görüşmelere başlanıp başlanmayacağına karar verilecek. Evet kararı çıktığı takdirde 2 yıllık çıkış süreci resmen başlamış olacak. 8 şubattaki bu kritik oylamanın yanı sıra 2 şubat perşembe günü alınacak faiz kararı da yakından izlenecek. Ayrıca ay içerisinde PMI ve TÜFE verileri GBPUSD’de hareketlilik yaratabilir.

ABD;

ABD’de Trump’ın izleyeceği politikalar gündemdeki yerini korumaya devam edecek. Trump’ın söylemleri ve icraatları Doların yönünü belirlemeye yeterli olacaktır. ABD Ekonomik takvimi ise yarınki FOMC toplantısı ile aya hızlı bir başlangıç yapılacak. Ardından Cuma günü tarım dışı istihdam verisi her ay olduğu gibi önemini koruyacak. Ayrıca FED’in dikkatle takip ettiği TÜFE verisi de ay içerisinde takip edilecek.

Türkiye;

Türkiye’de ise kuru etkileyecek çok kritik ekonomik veriler bulunmazken, Dolar/TL’deki 3.94’lük tarihi zirveden sonra TCMB’nin kuru baskılamak için izlediği politikalar takip edilecek. Ocak ayına olumlu veda etmeye hazırlanan piyasalarda şubat ayında yaklaşan referandum süreci gündemdeki yerini koruyacak. Şubat yı içerisinde açıklanması beklenen anket sonuları piyasaları etkileyebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.