Brent Petrol Kısa Vadede Satış Baskısı Altında

Aşı haberleri eşliğinde sert yükselişte bulunan petrol fiyatları son dönemde ABD’de korona virüse yönelik yeni kapanma önlemleri ile satış baskısı altında kalıyor. Bu durumda özellikle yılın son çeyreğine yönelik reel ekonomilere ilişkin beklentiler bir hayli negatif. Bu durum petrol fiyatlarına yönelik talepte azalış beklentilerini kısa vadede desteklediği için satışların oluştuğunu görmekteyiz. Yalnız aşı haberlerinin pozitif etkisinin 2021 yılında sürme beklentimizin bulunması nedeniyle orta vadede yukarı yönde hareketlerin devam etme ihtimalini daha yüksek görüyoruz.

Brent petrol fiyatlarını kısa vadede değerlendirdiğimizde;

Yükselen kanal formasyonu alt bandı olarak takip ettiğimiz $48.70 desteğinin aşağı yönde geçilmesi ile geri çekilme hareketleri hız kazandı. Bu sayede $47.70 destek seviyesine yakınlaşan fiyatlamaları izliyoruz. Geri çekilmenin devamı adına bu seviyenin aşağı yönde geçilmesini beklemek gerekiyor. Böyle bir durumda $46.70 – $46.20 bölgesine doğru gevşeme sürebilir.

Yükseliş hareketi adına $48.70 direnci önemini koruyor. Bu seviyenin üzerine yükseliş hareketlerinin oluşması durumunda fiyatların yeniden yükselen kanalın içine gireceğini söyleyelim. Böyle bir durumda $50.00 psikolojik seviyesi ile $51.60 direnci potaya girebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.