Brent Petrolde Temel Dinamikler Yükselişi Teyit Ediyor

Brent petrol fiyatlarında güçlü görünüm devam ediyor. Bu noktada fiyatlamaları yukarı yönde destekleyen gündem başlıklarını kısaca hatırlatalım:

  1. OPEC+ grubunun petrol üretim kesintisine gidebileceğine yönelik yorumlar arz yönlü baskıyı hafifletiyor.
  2. ABD’de 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketine yönelik pozitif beklentilerin kuvvetlenmesi en önemli unsur. Paketin 15 Mart tarihinden önce onaylanma ihtimalinden bahsediliyor.
  3. Küresel ölçekte korona virüs salgın hızının ve ölüm oranının azalıyor olması…
  4. Aşı tedarikine yönelik pozitif gelişmelerin yaşanıyor olması…

Tüm bu gelişmeler ülkelerin kısıtlamaları kaldırarak petrol fiyatları üzerinde özellikle talep yönlü bir yükselişi besliyor. Böylelikle brent petrol fiyatları $60.00 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

Teknik olarak;

$61.30 seviyesinin üzerinde fiyatlamaları takip ediyoruz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılığın yükselişin devam etmesini sağlayacağının altını çizelim. Temel dinamiklerin de yükselişi beslediğini düşünürsek $61.30 direncinin üzerinde kalıcılığın sağlanması durumunda $63.50 ara direnci ile birlikte yükselen kanal üst bandı olarak izlediğimiz $65.70 seviyesinin ön plana çıkacağını düşünmekteyiz.

$61.30 direncinin üzerinde kalıcılığın sağlanamaması durumunda ise kar satışlarının oluşma ihtimalini dışlamıyoruz. Böyle bir durumda ilk olarak $60.30 desteğini takip ediyor olsak da $58.70 desteğinin çok daha önemli olduğunu söyleyelim. Yalnız bu seviyeye kadar oluşacak geri çekilmeleri kar satışı olarak nitelendireceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.