Dolar/TL’de Alımlar Hız Kazanıyor

Dolar/TL paritesinde yükseliş hareketlerinin hız kazandığını görmekteyiz.  Bu noktada ABD dolar endeksinde (DXY) 90.00 seviyesinde yatay bir seyir olduğu gözleniyor. Dün Powell’ın enflasyon endişeleri az da olsa dindirin konuşması sonrası ABD tahvil getirileri sakin. Diğer GOÜ ülke para birimlerinde karışık fiyatlamalar hakim. TL’nin ardından gün içerisinde en çok değer kaybeden para biriminin Güney Afrika Randı olduğunu takip ediyoruz. Endonezya Rupahı, Rus Rublesi ve Meksika Pesosunda değerlenme gözleniyor. Dolayısıyla TL olarak bir miktar negatif ayrışma yaşadığımızı söyleyebiliriz.

Teknik olarak günlük grafikleri incelediğimizde 21 periyotluk üssel ortalamanın geçtiği 7.1200 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların oluşması önemli. Bu fiyatlama yükseliş hareketinin kısa vadede devamı adına sinyal olabilir. Bu durumda 200 günlük üssel ortalamanın geçtiği 7.2800 direncini izleyeceğiz. Daha majör bir yükseliş fiyatlaması adına bu seviye oldukça önemli… Bunun yanında bir süredir takip edilen alçalan kama formasyonunun yukarı yönde kırılması da yükseliş trendine ilişkin beklentileri güçlendiriyor. Yalnız bu beklentinin güçlenmesi için 7.2800 üzeri fiyatlamaları görmemiz gerekmekte.

7.1200 üzerinde kalıcılığın sağlanamaması durumunda 7.0500 desteği ön plana çıkabilir. Şimdilik böyle bir fiyatlama oluşmamış olsa da fiyatların 7.0500 desteğini aşağı yönde geçmesi ile yeniden kama formasyonunun içine gireceği nedeniyle önemli olacak. Bu durumda 7.000 ve 6.8800 desteklerini izlemeye alacağımızı şimdiden not edelim.

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.