Dolar/TL’de Geri Çekilme Gözleniyor

Paritede genel itibari ile 7.9100 – 7.7500 bandında hareketlerin oluştuğunu görmekteyiz. Son dönemde TL lehine fiyatlamaların oluştuğunu ve yeniden yatay kanalın alt bandı olan 7.7500 desteğine ulaşıldığını takip etmekteyiz. Yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesinin bazı nedenleri bulunuyor. Bu nedenleri kısaca hatırlatalım:

  1. TCMB’nin Aralık ayı PPK toplantısına ilişkin beklentiler faiz artırımının devam edeceği yönünde. Yabancı kurum raporlarında 200 bp faiz artırımı ön görüleri mevcut.
  2. AB liderler zirvesinde Türkiye’ye ilişkin yaptırım kararı çıkmaması…
  3. ABD’nin uygulamaya aldığı CAATSA yaptırımlarının Türkiye ekonomisini hedef almayan daha yumuşak tonda adımlar olması…
  4. Küresel ölçekte ABD dolarının değer kaybetmesi…

Tüm bu gelişmeler eşliğinde kur tarafında geri çeki çekilme devam ediyor. Bu noktada gevşemenin devamı adına 7.7500 desteğini yakından takip etmekteyiz. Bu seviyenin aşağı yönde geçilebilmesi durumunda 7.6100 ara desteği ile 7.5000 seviyesine kadar gerilemenin sürme ihtimali belirecektir.

Fiyatların 7.7500 desteğinde tutunması durumunda ise yukarı yönde tepki olarak adlandırabileceğimiz yükseliş hareketleri oluşabilir. Böyle bir fiyatlamanın gerçekleşmesi durumunda ise 7.8500 ile birlikte yatay kanalın üst bandı olarak takip ettiğimiz 7.9100 direnci yeniden potaya girebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.