Dolar/TL’de Geri Çekilmenin Nedenleri ve İzlenecek Teknik Seviyeler…

Dolar/TL Paritesi 7.5000 seviyesinin altında işlem görüyor. TL lehine fiyatlamaları beraberinde getiren gelişmeleri kısaca değerlendirelim:

  • İlk olarak TCMB’nin faiz artırım adımları devam ediyor. Kasım ayında politika faizinde 475 bp faiz artırımının yanında Aralık ayında ek 200 bp faiz artırımı daha yapıldı. Bu sayede %15 oranında bulunan politika faizinin %17 seviyesine yükseltildi. Ayrıca sadeleşme politikasının devam edeceğinin de vurgulanması pozitif olarak nitelendirilmeli… Buna karşılık karar metninde enflasyon ile mücadeleden net bir şekilde bahsedilmesi bankanın yeni yılda da faiz artırımlarına devam edebileceği izlenimini artırdı.
  • En büyük ticaret ortaklarımız olan Avrupa Birliği ve İngiltere arasında Brexit görüşmelerinde anlaşmanın sağlanması yurtiçi piyasalar adına pozitif. Hafta içerisinde İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanacağı açıklamalarını da önemsiyoruz.
  • ABD tarafında Başkan Trump, 900 milyar dolarlık korona virüs teşvik paketini onayladı. Trump, daha önce yapmış olduğu açıklamada 600 dolar olan işsizlik yardımı miktarının 2000 dolara çıkartılması gerektiğini belirtmiş ve teşvik paketini onaylamayacağı izlenimi oluşturmuştu. Bu noktada paketin onaylaması küresel piyasalar açısından pozitif olarak değerlendirilmeli. Bu sayede ABD dolarında zayıf seyir devam ediyor.

Tüm bu gelişmeler dahilinde kısa vadede bir hayli önem verdiğimiz 7.5000 desteğinin aşağısının test edildiğini görüyoruz. Geri çekilmenin devamı adına bu seviyenin altında kapanışların oluşması gerektiğini not edelim. Şayet böyle bir durumda 7.4000 ara desteği ile birlikte 7.2800 seviyesine kadar gevşemenin sürme ihtimali belirecektir.

Paritede 7.5000 desteğinin kırılamaması ise yukarı yönde atakların oluşmasına sebebiyet verebilir. Böyle bir fiyatlamanın oluşması durumunda ilk olarak 7.6000 direncini izliyor olacağız. özellikle bu seviyenin aşılabilmesi ile 7.6800 ve 7.7500 dirençlerinin potaya gireceğini şimdiden notlarımıza ekleyelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.