Dolar/TL’de Odak Nokta TCMB Toplantısı…

Dolar/TL’de yukarı yönde fiyatlamaların kalıcı olamadığını ve yükselişlerin kısa vadede satış fırsatı olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu fiyatlamanın en önemli nedeni ise Perşembe gerçekleştirilecek TCMB toplantısına ilişkin beklentiler olarak gösterilebilir. Piyasa beklentisi orta noktası TCMB’nin politika faizinde 150 bp faiz artıracağı şeklinde. Bu sayede politika faizi %15 seviyesinden %16.5 seviyesine yükseltilecek. Bunun yanında 200 bp faiz artırımı olasılığının da bulunduğunu not edelim. Dün Deutsche Bank ise 250 bp faiz artırım beklentisini paylaştı. Piyasada TCMB’nin bu toplantıyı pas geçeceğine ilişkin herhangi bir beklenti bulunmuyor. Burada enflasyon verileri bir hayli önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Son açıklanan Kasım ayı enflasyon verisi %14 ile beklentilerin bir hayli üzerinde gerçekleşmişti. Dolayısıyla TCMB politika faizi lehine enflasyon ile makası bir miktar daha açmak isteyebilir.

Bu beklentiler eşliğinde kur tarafında 7.6000 desteğinin hemen üzerinde fiyatlamaları izlemekteyiz. Geri çekilmenin devamı adına ilk olarak bu ara destek seviyesinin kırılmasını beklemek gerekiyor. Ara destek diyoruz çünkü majör bir gevşeme açısından 7.5000 desteğinin çok daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Kasım ayında yapılan 475 bp faiz artırımı sonrası kurda görülen dip seviye 7.5000 desteğiydi. Dolayısıyla bu seviyenin kırılması ile TL lehine çok daha kuvvetli bir fiyatlama oluşabilir. Bu sayede 7.2000 seviyelerine doğru geri çekilme sürebilir.

Yukarı yönde hareketler açısından 7.6000 üzerinde kalıcılığın sağlanması gerekiyor. Bu sayede ilk etapta 7.6700 seviyesine doğru ataklar görülebilirse de 7.7500 direnci yükselişin devamı adına çok daha önemli olacaktır. Bu seviyenin aşılması durumunda 7.8500 ve 7.9100 dirençleri bir kere daha potaya girebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.