TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın Konuşması Sonrası TL’de Değerlenme Hakim

TCMB Başkanı Naci Ağbal göreve geldiğinden bu yana ilk kez kameralar karşısına çıktı. Başkan Ağbal’ın konuşmasında önümüzdeki döneme ilişkin sinyal niteliğinde önemli cümleler bulunmaktaydı. Basın toplantısında dikkatimizi çeken cümleleri hatırlatalım:

  • Başkan Ağbal, fiyat istikrarının ekonomik istikrarın ön koşulu olduğunu, fiyat istikrarını sağlamanın herkesin görevi olduğunu belirtti.
  • TCMB olarak enflasyonu düşürmekte kararlı olduğunun altını çizdi.
  • Kur ve emtia fiyatlarının enflasyon için risk oluşturduğunu, enflasyona ilişkin yukarı yönlü risklerin 2021 yılında para politikasında sıkı bir duruş sergilenmesini gerektirdiği ve gerektiği durumda para politikasının daha da sıkılaştırılabileceğini vurguladı.
  • Faiz koridorunun ve Geç Likidite Penceresinin fonlama aracı olarak kullanılmayacağı belirtildi.
  • Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından döviz rezervlerini güçlendirmeyi amaçladıklarını vurguladı. Rezerv biriktirmeye yönelik araçlar uygun bir şekilde kullanılacağı belirtildi.

TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın konuşmasında enflasyon ile mücadele vurgusu önemliydi. Buna bağlı olarak ek parasal sıkılaştırma adımlarının gelebileceğine yönelik açıklaması da 24 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik beklentileri güçlendiriyor. Hatırlanacak olursa Kasım ayında TÜFE verisi %14.03 ile beklentilerin üzerinde açıklanmıştı. Politika faizi ise %15 oranında bulunuyor. Dolayısıyla Başkan Ağbal’ın yaptığı açıklamalar Aralık ayında faiz artırımına göz kırpar nitelikte. Kur tarafında da 7.8000 seviyesinin altında fiyatlamaların oluştuğunu görüyoruz.

Peki Dolar/TL basın toplantısına nasıl tepki verdi?

Konuşma sonrası TL tarafında değerlenme hareketleri görüyoruz. Bu sayede 7.7500 desteğini yakından izlemekteyiz. Aralık ayında faiz artırım beklentilerinin güçleniyor olması ile 7.7500 desteği kırılabilir. Teknik olarak böyle bir fiyatlamanın görülmesi sonrası 7.6100 ve 7.5000 desteklerinin potaya girebileceğini not edelim.

Yukarı yönde fiyatlamalarda ise 7.8500 ve 7.9100 dirençleri önemli olacak. Şimdilik jkısa vadeli baz senaryomuz bu olmasa da özellikle 7.9100 üzeri fiyatlamaların pariteyi yeniden 8.0500 seviyesine kadar taşıma ihtimali belirecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.