TCMB’ye Yönelik Beklentiler Dolar/TL’de Yükselişi Sınırlıyor

Dolar/TL paritesinin 7.7500 direncine yaklaşmasının ardından yeniden aşağı yönde fiyatlamaların oluştuğunu görmekteyiz. Bu noktada yukarı yönde hareketi sınırlayan en önemli etken Perşembe günü gerçekleştirilecek olan TCMB toplantısı kararına yönelik beklentiler gösterilebilir. Piyasa beklentisi orta noktası 150 bp faiz artırımı yapılacağı yönünde. Bu sayede %15 olan haftalık repo ihale faiz oranı ( politika faizi ) %16.5 seviyesine yükseltilecek. Tabii daha yüksek oranda artırım beklentileri de bulunuyor. Örneğin 200 bp faiz artırımı sürpriz olmayacaktır. Deutsche Bank ise 250 bp faiz artırımı beklentisini gün içerisinde paylaştı.

Bu beklentiler doğrultusunda teknik olarak 7.6000 desteğini geri çekilmenin devamı adına dikkatle izlemekteyiz. Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi ile kur tarafında düşüş hareketlerinin sürme olasılığı yükselecek ve 7.5000 kritik desteği hedef konumuna yerleşecektir. Bu destek seviyesinin kırılması ise 7.400 ve 7.2000 seviyelerini hedef konumuna getirecektir.

Paritede yükseliş hareketlerinin oluşması adına ise 7.7500 direncini aşılması gerektiğini düşünüyoruz. TCMB’den faiz artırım beklentilerinin bulunduğu bir ortamda baz senaryomuz bugün için yükselişin hızlanması yönünde değil. Yalnız 7.7500 direnci aşılabilirse 7.8500 ve 7.9100 dirençlerinin potaya girebileceğini şimdiden hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.