ABD’de Büyüme Beklentilerin Üzerinde

Birinci çeyrek son büyüme tahminine göre ABD ekonomisi beklentilerin üzerinde %1.1 büyüdü. Önceki tahmin %0.8’lik bir büyümeye işaret ediyordu ve bu tahminde de büyümenin %1.0’a revize edilmesi bekleniyordu. Kişisel tüketim %2.0’lık artış beklentilerine nazaran %1.5 ile artış göstererek son iki yılın en düşük seviyelerine işaret ederken, çekirdek PCE %2.0 ile hem önceki tahminin hem de beklentilerin altında kaldı.

Kamu harcamalarında hafif iyileşme var ve %1.3 ile önceki tahminin üzerinde. Özel sektör yatırımları ise -%6.2’den -%4.5’e revize edilmiş. Dış ticaret tarafına baktığımızda da ihracat -%2.0’dan %0.3’e, ithalat ise -%0.2’den -%0.5’e revize edilmiş. Yani ihracat tarafındaki iyileşmenin devam ettiğini görüyoruz.

Akıllarda olan asıl soru ise birinci çeyrekte gerçekleşen bu yavaş büyümenin ikinci çeyrekte de yaşanıp yaşanmayacağı. Büyüme tahminlerine baktığımızda %2’nin üzerinde büyüme beklentisi karşımıza çıkıyor ve şimdilik ABD ekonomisi için korkulan olmayacak gibi gözüküyor olsa da bu süreçte gelecek olan verileri takip etmeye devam edeceğiz.

Birleşik Krallık’tan çıkan Brexit kararından sonra yaşanan belirsizlik ortamını düşünürsek gelen bu verinin Fed’i faiz artışları için cesaretlendireceğini söylemek çok zor. Yarın ise Fed’in asıl önem verdiği veri çekirdek PCE tüketici fiyat endeksi açıklanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.