Avustralya’da Büyüme %0.3’e Geriledi – 07 Haziran 2017

Avustralya'da Birinci Çeyrekte Büyüme Yavaşladı

Dün olduğu gibi bu Asya seansında da Avustralya’dan veriler ön plana çıkıyor. Avustralya İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan rapora göre Avustralya ekonomisi birinci çeyrekte çeyreklik bazda %0.3, yıllık bazda ise %1.7 ile beklentilerin hafif üzerinde bir büyüme performansına imza attı.

Beklentiden iyi bir büyüme ama önceki çeyrekteki %1.1’lik rakama kıyasla ciddi bir yavaşlama var ve ayrıca bu rakam sonrası Avustralya Merkez Bankası RBA’nın yıl sonu büyüme hedefine ulaşması oldukça zorlaştı. Çok büyük bir ihtimalle bir sonraki çeyreklik para politikası raporunda bu sene için büyüme tahminine aşağı revize gelecek.

Detaylara baktığımızda hane halkı final tüketim harcamalarının %0.5, konut yatırımlarının %4.4 arttığını ihracatın %1.6 toplam sermaye harcamalarının ise %0.6 gerilediğini görüyoruz. Yani tüketici üzerine düşeni yaparken özel sektör yatırım konusunda daha geri planda kalmış.

AUDUSD büyüme raporu sonrası yükselerek 0.7550 seviyelerini gördü. Son günlerde dolar üzerindeki baskıyı fırsat bilen AUDUSD’ye hafif de olsa bir destek de büyüme verilerinden geldi. Fakat bu raporun RBA’yı pek de memnun edeceğini söyleyemeyiz ve şu an kurlarda yükseliş Merkez Bankası RBA’nın belki de en son istediği şey.

Teknik seviyelere baktığımızda 0.7550 bölgesi, 100 günlük hareketli ortalama seviyesinin geçtiği bölge ve zaten daha önce de fiyatın gerek destek gerekse de direnç olarak tepki verdiği yerler.

0.7550 direncinin geçilmesiyle birlikte kademeli olarak 0.77’lere doğru bir yükseliş başlayabilir. Aşağıda ise 0.7520 – 0.7500 bölgesi kritik destek ve geri çekilmelerde ilk dikkat edilmesi gereken seviyeler. Eğer kırılırsa son günlerde yakalanmış yukarı yönlü momentum güç kaybedebilir.

İngiltere genel seçimleri yarın ve çeşitli şirketlerden anket sonuçları yayınlanmaya devam ediyor. Opinium tarafından 4 – 6 Haziran tarihlerinde düzenlenen son ankette Muhafazakarlar %43, İşçi Partisi %36 oranında oya sahip.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Çin Şangay endeksi %1.24 yükselirken, Güney Kore KOSPI endeksinde %0.36, Hong Kong HSI endeksinde ise %0.20 kayıp var. Diğer yandan Japonya Nikkei, Avustralya ASX ve Hindistan SENSEX endeksleri yatay.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.